W dzisiejszych czasach świadomość dotycząca tego, jak ważna jest aktywność fizyczna w życiu każdego z nas, jest naprawdę na wysokim poziomie. Jednym z widocznych dylematów pojawiających się w społeczeństwie jest to, czy kobiety w ciąży powinny uprawiać sport. Jeśli chcesz poznać fakty i dowiedzieć się, jakie powielane tezy są jedynie mitem – jesteś w dobrym miejscu! Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące aktywności fizycznej w ciąży.

Rozprawmy się z mitami raz na zawsze!

MIT: Ciąża stanowi przeciwwskazanie do ćwiczeń fizycznych.

Obawy przed podejmowaniem aktywności fizycznej w ciąży są zupełnie nieuzasadnione. Ruch jest zalecany i wskazany zarówno przed porodem, jak i po nim. Rozważne uprawianie sportu wiąże się z wieloma korzyściami – zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Warunkiem jest oczywiście brak powikłań. Oczywiście warto pamiętać o tym, że istnieją pewne sytuacje, w których należy z ostrożnością podchodzić do tematu uprawiania sportu w ciąży. Zawsze warto skonsultować wątpliwości z lekarzem prowadzącym. Jednak praktycznie każda kobieta w ciąży, która nie zmaga się z komplikacjami, może bezpiecznie się ruszać.

Uprawianie sportu w ciąży - fakty i mityMIT: W ciąży nie można podnosić rąk nad głowę.

Mitem powielanym już od czasów, w których żyły nasze babcie jest to, że nie można podnosić rąk ponad głowę. Mogłoby to wywołać poród lub poronienie. Nie jest to prawda! W zdrowej ciąży można wykonywać wszelkie ruchy – zarówno górnymi, jak i dolnymi kończynami. Pamiętaj, że macica to silny mięsień, który jest bardzo plastyczny. Otrzymuje wsparcie od miednicy kostnej, a okoliczne więzadła utrzymują ją w prawidłowej pozycji przez całą ciążę. Jeśli bardzo chciałabyś urodzić, to nawet umycie wszystkich okien na całym osiedlu nie zwiększy prawdopodobieństwa pęknięcia błony owodniowej.

MIT: Bieganie w ciąży jest kategorycznie zakazane.

Regularna aktywność fizyczna jest cennym elementem profilaktyki zdrowotnej matki i dziecka, a bieganie wcale nie jest zakazane. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie pojawiają się komplikacje, wcale nie musisz rezygnować z biegania. Ważne jest jednak trzymanie się pewnych zasad, które sprawią, że treningi będą bezpieczne. Przede wszystkim, nie przesadzaj z intensywnością. Bieganie w umiarkowanym tempie to doskonały sposób na dbanie o zdrowie, ale męczące treningi interwałowe to zdecydowanie gorszy wybór.

Koniecznie słuchaj swojego ciała. Z pewnością powie Ci, kiedy powinnaś poświęcić więcej czasu na regenerację. Odpoczynek jest bardzo ważną częścią planu treningowego dla każdej ciężarnej kobiety. Szczególne znaczenie ma sen. Ważne jest to, aby przystosować sypialnię do potrzeb zmieniającego się ciała. Dobrze zastanów się, jakie łóżko metalowe może być wygodne dla Ciebie i upewnij się, że materac zapewnia Ci należyte wsparcie. Jeśli będziesz biegać i dbać o regenerację, Twój organizm z pewnością Ci za to podziękuje.

Jakie fakty warto znać?

FAKT: Nie każdą dyscyplinę sportu można uprawiać w ciąży.

Prawdą jest to, że nie każdą dyscyplinę sportu można uprawiać w ciąży. Wykluczyć należy dyscypliny, które wiążą się z wysokim ryzykiem kontuzji, utraty równowagi i urazu brzucha. Dotyczy to w szczególności wszelkich sportów ekstremalnych. Surfowanie, wspinaczka skałkowa czy skoki spadochronowe lepiej odłożyć na czas po porodzie. To samo dotyczy sportów kontaktowych. Koszykówka, hokej i rugby to nie najlepszy wybór podczas oczekiwania na dziecko. Wspomnieć należy również o sportach z wysokim ryzykiem upadku, takich jak jazda na rowerze po górskich szlakach, jazda konno czy skateboarding.

FAKT: Nowe aktywności w I trymestrze nie są wskazane.

Pierwsze miesiące ciąży wiążą się z występowaniem dość wysokiego ryzyka poronienia. Wówczas pojawiają się też nieprzyjemne objawy – m.in. mdłości, zmęczenie i wahania nastroju. Wszystko to sprawia, że lekarze zalecają zachowanie ostrożności i unikanie podejmowania nowych typów aktywności fizycznej. Możesz jednak ze spokojem kontynuować ruch w formie, która była obecna w Twojej codziennej rutynie przed ciążą. Oczywiście tylko wtedy, gdy nie ma do tego przeciwwskazań medycznych. Pamiętaj, aby w I trymestrze wszelkie plany dotyczące aktywności konsultować z lekarzem lub położną. Wybierz wówczas zaufanego specjalistę. Wykwalifikowani ginekolodzy i położnicy przyjmują obecnie w każdym większym mieście takim, jak Włocławek.

FAKT: Uprawianie sportu w ciąży wiąże się z wieloma pozytywami dla mamy i dziecka.

Aktywność fizyczna w ciąży niesie ze sobą wiele korzyści dla przyszłej mamy i jej pociechy. Można to zaobserwować zarówno na płaszczyźnie funkcjonowania fizycznego, jak i psychicznego.

  • Ruch zwiększa przepływ krwi przez macicę i łożysko.
  • Może ułatwić poród ze względu na dobroczynny wpływ na wydolność układu oddechowego.
  • Aktywne mamy mogą cieszyć się dłuższym okresem trwania laktacji i mniejszymi problemami w zakresie karmienia piersią.
  • Uprawianie sportu łagodzi zaparcia.
  • Ruch zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję poporodową.
  • Dzieci aktywnych mam mniej chorują i są w przyszłości bardziej odporne na infekcje.
  • Dzięki sprawnemu przepływowi krwi przez łożysko i macicę, cały przebieg ciąży jest bezpieczniejszy.

Przytoczone przez nas fakty jasno wskazują na to, że aktywność fizyczna w ciąży jest potrzebna. Pamiętaj jednak o tym, że czas oczekiwania na dziecko jest bardzo indywidualny i każda mama przeżywa ten okres nieco inaczej. Dlatego ważne jest to, aby wszystkie decyzje dotyczące uprawiania sportu podejmować razem z lekarzem prowadzącym ciążę. Bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Przeczytaj także: Jak wybrać idealny materac do spania?