Niepokój to normalna reakcja naszego organizmu na stresujące i nowe sytuacje. Może się jednak okazać, że towarzyszy nam on również w zwyczajnych, codziennych chwilach, nawet wtedy, gdy nie grozi nam żadne zagrożenie. Z czego może to wynikać i jak pozbyć się tych negatywnych emocji? Dowiedz się więcej!

Na czym polega uczucie niepokoju?

Niepokój to uczucie, które każdy z nas kiedyś doświadczył. To zupełnie normalne, że w nowej czy stresującej sytuacji odczuwamy nieprzyjemne emocje. Co różni niepokój od strachu czy stresu? Warto mieć na uwadze, że niepokojem możemy nazwać stan emocjonalny, w którym odczuwamy brak poczucia bezpieczeństwa. Źródło tego uczucia mogą stanowić zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Niepokój może mieć swoje fizyczne objawy. Kojarzony jest też z poczuciem zagrożenia, zmartwienia i lęku. Stan ten nie zawsze ma konkretną przyczynę. Wówczas mówimy o wewnętrznym niepokoju, który nie jest spowodowany żadnymi zewnętrznymi aspektami, ale wciąż znacząco obniża jakość naszego życia i potęguje różne nieprzyjemności.

Jak objawia się niepokój?

Niepokój w codziennym życiu - z czego może wynikać?Jeśli odczuwamy niepokój, na pewno nie powinniśmy go bagatelizować. Nie jest to bowiem stan, który jest dla nas korzystny. Jak jednak rozpoznać, że to, co czujemy, to właśnie niepokój? Dobrze jest zapoznać się z objawami, które często przy nim występują. Okazuje się, że niepokój może wywołać różne fizyczne dolegliwości. Nie jest czymś, co dotyczy jedynie naszej psychiki. Niepokój może spowodować przyspieszone bicie serca, zawroty głowy, nadmierne pocenie się czy też trudności z koncentracją. Zauważymy, że na jego skutek jesteśmy bardziej drażliwi i nerwowi, a do tego cały czas się czymś martwimy. Wewnętrzny, silny niepokój może uniemożliwić nam zrelaksowanie się, pogorszyć jakość snu, odebrać apetyt czy też wprowadzić w stan apatii. Nie ma wątpliwości, że takie niedogodności wzbudzają w nas spory dyskomfort. Mogą utrudnić nam codzienne funkcjonowanie i odebrać radość z codziennych przyjemności. Jeśli zauważymy podobne objawy u siebie, to znak, że powinniśmy podjąć kroki, które pozwolą nam zmniejszyć poziom odczuwanego przez nas niepokoju.

Przyczyny niepokoju

Znalezienie przyczyny niepokoju nie zawsze jest proste. Nierzadko jest tak, że osoba, która mierzy się z tym problemem, sama nie umie podać konkretnego źródła tych emocji. Może zamartwiać się niczym konkretnym. To jednak wciąż ma bardzo negatywne oddziaływanie na jej życie. Jeśli wewnętrzny niepokój utrzymuje się tylko przez jakiś czas, jego przyczyną może być jakaś stresująca sytuacja, którą aktualnie doświadczamy. Taki stan może wywoływać na przykład przepracowanie, zmiana miejsca pracy, natłok obowiązków, toksyczna relacja czy problemy finansowe. Kiedy rozwiążemy dany problem, niepokój powinien ustąpić. Jednak w momencie, w którym wewnętrzny niepokój towarzyszy nam non-stop, a do tego odczuwamy różne nieprzyjemne dolegliwości, przyczyna może być znacznie poważniejsza.

Zaburzenia lękowe a niepokój

Niepokój to jeden z głównych objawów zaburzeń lękowych. Dotyczy on przede wszystkim zespołu lęku uogólnionego. To schorzenie, w którym chory ciągle przebywa w stanie niepokoju i napięcia, a do tego odczuwa poczucie zagrożenia, które utrzymuje się ponad 6 miesięcy. Lęk i stres, jaki w tym wypadku odczuwamy, nie ma jednej, głównej przyczyny. Z tego względu samodzielne poradzenie sobie z problemem nie jest takie proste. Niepokój może wiązać się również z innymi zaburzeniami psychicznymi, w tym zaburzeniami nastroju takimi jak depresja.

Jak sobie radzić z niepokojem?

Ciągły, wewnętrzny niepokój, który nie chce nas opuścić ani na krok, to poważna sprawa, której z pewnością nie należy ignorować. Jeśli stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, koniecznie zwróćmy się z tym do specjalisty. Gdy bowiem przyczynę niepokoju stanowią zaburzenia lękowe, powinniśmy otrzymać odpowiednie leczenie. W przypadku tej choroby stosuje się leczenie farmakologiczne oraz psychoterapię. Pacjentom przepisuje się między innymi leki takie jak benzodiazepiny, leki przeciwhistaminowe, neuroleptyki czy beta-blokery, które dostępne są na receptę wystawioną przez lekarza psychiatrii. Niezwykle pomocna będzie przede wszystkim terapia, dzięki której będziemy mogli poznać przyczynę tego stanu, a także poznać sposoby, za pomocą których możemy walczyć z tymi negatywnymi emocjami. Zalecana jest terapia poznawczo-behawioralna.

Niepokój a sen

Nie można ukryć, że tak silne emocje jak niepokój mają na nas znaczny wpływ. Mogą pogarszać nasze samopoczucie, generować w nas stres i odbierać radość z codziennych przyjemności. Oddziałują również na nasz wypoczynek. Jeśli ciągle jesteśmy zdenerwowani i zaniepokojeni, trudno jest nam się zrelaksować. Odprężenie się i wyciszenie umysłu jest wtedy praktycznie niemożliwe, ponieważ ciągle jesteśmy atakowani różnymi myślami. Jesteśmy wówczas w stanie czuwania – nie potrafimy się rozluźnić, ponieważ naszemu umysłowi wydaje się, że coś mu zagraża. Ciągły niepokój znacząco obniża jakość naszego życia. Nieumiejętność zrelaksowania się negatywnie wpływa na nasz sen. Może się bowiem zdarzyć, że nie umiemy zasnąć i wieczorem po prostu przewracamy się z boku na bok. Jeśli taka sytuacja utrzymuje się przez dłuższy czas, może doprowadzić do pojawienia się zaburzeń snu. Aby tego uniknąć, powinniśmy podjąć próby zmniejszenia niepokoju w naszym życiu. Możemy też zadbać o rzeczy, które ułatwią nam odprężenie się. Bez dwóch zdań, pomocny okaże się wygodny, dobrze dopasowany materac, na którym nasze ciało będzie mogło się w pełni rozluźnić. Jeśli chcemy znaleźć model, który zredukuje napięcie nagromadzone w naszych mięśniach, a do tego zapewni nam komfortowy wypoczynek, udajmy się do sklepu stacjonarnego Włocławek! Znajdziemy tam nie tylko modele dla dorosłych, ale i komfortowe materace dla najmłodszych.

Niepokój powoduje, że stajemy się spięci i zestresowani. Odbiera nam on pewność siebie i swobodę działania. Może powodować, że będziemy martwić się nawet najmniejszymi sprawami. Jeśli niepokój jest obecny w naszym życiu na co dzień, zróbmy wszystko, aby go zmniejszyć.