Większość społeczeństwa uważa pracę zdalną za duży przywilej i udogodnienie. Jak jednak jest w rzeczywistości? Czy praca zdalna faktycznie wiążę się z samymi pozytywnymi aspektami? Oczywiście każdy może mieć tutaj swoje indywidualne stanowisko, lecz trudno zaprzeczyć, że praca zdalna to ograniczony kontakt ze światem i innymi ludźmi. Koniec końców ten rodzaj pracy sprawia, iż praktycznie nie opuszczamy domu, a nasze relacje społeczne wiążą się jedynie z rozmowami i spotkaniami online (choć czasem nawet jest to ograniczone do rozmów tekstowych). W tym artykule przyjrzymy się bliżej kwestii pracy zdalnej a kontaktów społecznych.

Praca na odległość to relacje na odległość

Pracując zdalnie, oczywiście nie raz doceniamy swobodę oraz możliwość wykonywania dodatkowych zajęć, na które brakowałoby nam czasu, gdybyśmy musieli dojeżdżać do miejsca pracy. Home office to również więcej czasu dla rodziny i przyjaciół oraz pozornie łatwiejsze zarządzanie kwestią work-life balance. Dlaczego jednak pozornie? Ponieważ nie potrafimy wyznaczyć konkretnej granicy między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Zauważmy, że podczas godzin pracy nierzadko zajmujemy się przygotowywaniem obiadu, sprzątaniem domu czy innymi tego typu aktywnościami. Nie inaczej wygląda to, gdybyśmy mieli spojrzeć z drugiej perspektywy – w czasie wolnym nadrabiamy zaległości, które powinniśmy wykonać w godzinach pracy, oraz odbieramy „ważne” telefony. Podobnie jest w przypadku kontaktów społecznych. Choć może wydawać nam się, że mamy więcej czasu dla bliskich, to jednak nasz kontakt ze światem zewnętrznym nadal jest ograniczony. Jedni mogą doceniać fakt, że nie muszą fizycznie obcować ze swoimi współpracownikami, jednak czy takie rozwiązanie jest zdrowe dla ludzkiej psychiki, a także dla jakości projektu, nad którym być może obecnie pracujecie? Niekoniecznie chodzi tutaj o nawiązywanie bliskich relacji z innymi pracownikami, lecz o sam fakt braku tego kontaktu, co w dłuższej perspektywie może przełożyć się na nieumiejętność zawierania nowych relacji i prowadzenia rozmowy z drugim człowiekiem. Praca na odległość jest więc niczym innym jak relacjami na odległość – choć niby one występują, są dość powierzchowne i ograniczone do minimum.

Jak utrzymać dobre kontakty, pracując zdalnie?

Praca zdalna a kontakty społeczneWiele osób po dłuższym czasie pracy zdalnej zdążyło zauważyć, że brakuje im atmosfery, która panowała w biurze stacjonarnym, nawet jeśli istniały takie elementy, które im po prostu przeszkadzały. W takim momencie jednak nie zwracamy na to uwagi, ponieważ odczuwamy jedynie pewien rodzaj samotności związany z brakiem fizycznego kontaktu ze swoimi współpracownikami. Pojawia się więc pytanie: jak wzmocnić te relacje podczas pracy zdalnej? Czy jest w ogóle taka możliwość? Oczywiście, że tak! Wystarczy wykazać odrobinę chęci, a być może reszta zespołu również będzie skłonna do zacieśnienia relacji. Przede wszystkim warto zadbać o regularną komunikację, jednak nie tylko tą w formie tekstowej, ale także wideo, która w pewien sposób symuluje spotkania twarzą w twarz. Obecna technologia oferuje naprawdę wiele rozwiązań, dzięki którym można pozostać w stałym kontakcie oraz uskutecznić swoją pracę zespołową. Doskonałym rozwiązaniem dla pracy zdalnej są także wyjazdy i spotkania integracyjne. Być może warto byłoby wyjść z taką inicjatywą do swojego szefa? To świetny sposób, aby lepiej zapoznać się z innymi pracownikami oraz umocnić więzi. Oczywiście możesz też samodzielnie zaproponować danej koleżance czy danemu koledze spotkanie po godzinach pracy. Jeśli czujesz, że wiele Was łączy, może to być rozwiązanie, dzięki któremu wzmocnisz swoje kontakty społeczne.

Silna psychika jako główny element home office

Często jednak nie chodzi nam o to, aby wzmacniać więzi ze swoimi współpracownikami, a jedynie o fakt „odcięcia” od świata, który potrafi być bardzo przytłaczający. Stwierdzenie, że praca zdalna wymaga silnej psychiki, jest więc jak najbardziej słuszne. Zdecydowanie nie jest to forma pracy dla każdego – wiele osób potrzebuje kontaktu z drugim człowiekiem, nawet jeśli nie do końca za nim przepada. Umiejętność wytrwania wśród czterech ścian z jedynym towarzyszem, jakim jest laptop, jest jednak dla niektórych prawdziwym wyczynem. Dlatego też coraz częściej możemy spotkać osoby pracujące poza domem, np. w bibliotece, kawiarni czy na świeżym powietrzu. Znajdą się też takie osoby, które pracują z drugiego krańca ziemi, a po godzinach pracy zwiedzają i korzystają z „wakacji” (choć teoretycznie nie mają urlopu). Decydując się więc na pracę zdalną, warto zastanowić się, czy aby na pewno jest ona odpowiednia dla nas i czy szybko nie dopadnie nas przygnębienie i zmęczenie związane z nieustannym przebywaniem w jednym miejscu.

Aby lepiej zadbać o swoje zdrowe psychiczne, warto także pamiętać o regenerującym wypoczynku na komfortowym materacu do snu. To istotny element prawidłowego wyposażenia łóżka, który pozwala nam w pełni odzyskać siły każdej nocy. Gdzie jednak szukać wysokiej jakości materacy? Między innymi w sklepach stacjonarnych we Włocławek.

Czy praca zdalna może jednak sprzyjać rozwojowi kontaktów społecznych?

Niektórzy uważają jednak, że praca zdalna może w pewien sposób sprzyjać rozwojowi kontaktów społecznych. Biorąc pod uwagę fakt, iż nie marnujemy w niej czasu na dojazdy do biura, posiadamy go więcej dla osób, z którymi chcemy budować głębsze relacje, np. z rodziną i przyjaciółmi. Wtenczas jesteśmy w stanie znaleźć nawet czas na wspólne śniadanie z dziećmi oraz partnerem, a popołudnia oraz wieczory możemy przeznaczać na spotkania ze znajomymi. Praca zdalna to także niesamowite udogodnienie dla świeżo upieczonych mam, które znaczną część dnia poświęcają opiece nad maluchem. W takim przypadku nie zawsze występuje konieczność przejścia na urlop macierzyński lub całkowitego zwolnienia z pracy – młoda mama może bez problemu wyrobić cały etat lub przejść na pewną część etatu. Takie rozwiązanie nie zmusza także ojca dziecka do rezygnacji ze swoich obowiązków zawodowych. Praca zdalna w takiej sytuacji może więc jak najbardziej rozwijać relacje ze swoimi dziećmi.

Praca zdalna często oznacza pogorszenie kontaktu z innymi ludźmi, w szczególności jeśli chodzi o współpracowników. Pamiętajmy jednak, że nie jest to reguła. Dzięki świadomemu podejściu możemy nawet pogłębić swoje relacje międzyludzkie, zwłaszcza jeśli zależy nam na regularnym kontakcie z rodziną i przyjaciółmi. Zastanówmy się jednak dwa razy, zanim zdecydujemy się na pracę w formie zdalnej. Mimo wszystko często jest ona związana z wieloma godzinami spędzonymi w samotności, w szczególności w przypadku, w którym mieszkamy sami lub gdy na co dzień nie utrzymujemy zbyt kontaktu z innymi osobami.