Hormony to dla naszego organizmu niezwykle istotne czynniki, które odpowiadają za wiele ważnych procesów. Mogą wpływać zarówno na nasze zdrowie, jak i ogólne samopoczucie. Jeśli ich praca zostaje zaburzona, ma to bezpośrednie oddziaływanie na nasz stan. Jak to rozpoznać? Dowiedz się, czym objawiają się zaburzenia hormonalne!
Zaburzenia hormonalne – na czym polegają?
Zaburzenia hormonalne to stan, podczas którego gospodarka hormonalna jest rozregulowana. Należy pamiętać o tym, że hormony są wydzielane przede wszystkim przez gruczoły. Jeśli one zaczynają źle funkcjonować, odbija się to na całym układzie hormonalnym. Co ważne, hormony oddziałują na różne części naszego organizmu, nie tylko te, które są z nimi bezpośrednio związane. Z tego względu zaburzenia hormonalne mogą być tak dokuczliwe.
Z czego wynikają zaburzenia hormonalne?
Nie można ukryć, że zaburzenia hormonalne obniżają komfort życia. Co takiego właściwie sprawia, że się pojawiają? Główną przyczyną są przede wszystkim schorzenia narządów, które są odpowiedzialne za wydzielanie poszczególnych hormonów. Może to dotyczyć jajników, nadnerczy czy też tarczycy, w których umiejscowione są gruczoły. Rozregulowanie gospodarki hormonalnej może nastąpić również naturalne, przez procesy takie jak dorastanie czy też menopauza. Wpływ mają również czynniki zewnętrzne. Niezwykle niekorzystny dla naszego układu hormonalnego będzie przewlekły stres, który wywołuje wiele nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Niewskazana jest również niezdrowa dieta, bogata w jedzenie typu fast-food oraz sól. Źródłem może być też spożywanie zbyt dużych ilości alkoholu.
Okazuje się, że wpływ na pojawienie się zaburzeń hormonalnych mogą mieć również choroby autoimmunologiczne. Schorzenia te wyróżniają się tym, że na ich skutek organizm rozpoznaje własne tkanki jako zagrożenie i zaczyna je atakować. Działanie to może dotknąć również gruczoły regulujące pracę hormonów. Równie szkodliwe są nowotwory, przede wszystkim guzy nowotworowe, które wydzielają hormony i zaburzają ich równowagę w organizmie. Na powstanie tych dolegliwości mogą oddziaływać ponadto predyspozycje genetyczne. Oznacza to, że jeśli ktoś w naszej rodzinie zmagał się z zaburzeniami hormonalnymi, szanse na to, że i my je doświadczymy, są całkiem sporo. Jak zatem rozpoznać to schorzenie, aby w porę się nim zająć?
Problemy ze skórą
Jeden z podstawowych objawów, jaki wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi, to zdecydowanie problemy ze skórą. Na skutek rozregulowania pracy tych elementów możemy zaobserwować nasilenie się trądziku i innych niedoskonałości. Pojawiające się wypryski mają źródło hormonalne, co oznacza, że będą pojawiać się przede wszystkim w okolicach brody. Oprócz tego możemy doświadczyć też nieprzyjemnego swędzenia skóry. To kolejny sygnał ze strony gospodarki hormonalnej. Objaw ten jest związany przede wszystkim z zaburzeniem pracy tarczycy. Poza swędzeniem możemy też zaobserwować wzmożone przesuszanie się skóry.
Osłabienie organizmu
Coś, co zdecydowanie cechuje zaburzenia hormonalne, to silne osłabienie organizmu. Problemy przy produkcji hormonów powodują, że znacznie szybciej się męczymy. Nawet po wykonaniu drobnych czynności możemy czuć potrzebę odpoczynku. Nie ma wątpliwości, że to znacząco ograniczy nasze codzienne możliwości. Osłabienie ma w tym przypadku charakter przewlekły, co oznacza, że nawet po zrelaksowaniu możemy nie być w stanie się go pozbyć. W tym czasie warto zadbać o to, aby nasze miejsce odpoczynku było komfortowe i przytulne, ponieważ będziemy potrzebować go bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Jak to zrobić? Przede wszystkim zainwestujmy w dobry materac 180×200 cm, ponieważ to podłoże snu ma największe znaczenie dla naszego wypoczynku. Upewnijmy się, że dany model odpowiada nam w stu procentach, udając się do sklepu stacjonarnego Włocławek. Tam będziemy mogli samodzielnie wybrać idealny materac!
Wahanie wagi
Osoby cierpiące na zaburzenia hormonalne skarżą się na wiele nieprzyjemnych objawów. Wahania wagi to jeden z nich. Kiedy nasze gruczoły nie pracują prawidłowo, możemy zauważyć, że nasza waga niekontrolowanie skacze. Działa to w dwie strony – możemy doświadczyć albo nagły przyrost masy ciała, albo nadmierne chudnięcie. Obie sytuacje nie są dla nas zdrowe. Jeśli zatem zauważymy, że w bardzo krótkim czasie nasze waga się zmieniła, powinno wzbudzić to naszą czujność.
Huśtawki nastrojów
Zaburzenia hormonalne wpływają negatywnie nie tylko na nasz stan fizyczny, ale i samopoczucie. Wywołują bowiem silne huśtawki nastrojów, które sprawiają, że gwałtownie przechodzimy od euforii do rozpaczy. Nie jesteśmy w stanie kontrolować tych nagłych emocji. Często też nie zdajemy sobie sprawy z tego, z czego właściwie wynikają, co dodatkowo potęguje frustrację. Płaczliwość, skłonność do wybuchów, wpadanie w melancholię – doświadczanie tego wszystkiego na raz może świadczyć o rozregulowanej gospodarce hormonalnej.
Hirsutyzm
Hirsutyzm to typowo objaw zaburzeń hormonalnych. Oznacza nadmierne owłosienie, które może pojawić się na skutek nieprawidłowego wydzielania hormonów. U mężczyzn odpowiadają za to nadnercza, a u kobiet jajniki.
Wahania nastrojów, przyrost wagi, problemy ze skórą… Nie ma wątpliwości, że objawy zaburzeń hormonalnych mogą być dość uciążliwe. Jeśli zauważymy którąś z tych oznak, koniecznie skontaktujmy się z lekarzem. Zaburzenia hormonalne mogą bowiem wiązać się z poważnymi dolegliwościami.
Przeczytaj także: Łóżka specjalne