Planowanie domowego budżetu może być trudne i bardzo wymagające. Środki często znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, a dni do kolejnej wypłaty nieskończenie się dłużą. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby wprowadzić do swojego życia kilka podstawowych zasad pozwalających na osiągnięcie bezpieczeństwa finansowego.
Krok pierwszy – zaplanowanie wydatków
Ważne jest to, aby zapisywać zarówno plany finansowe, jak i poniesione koszty. Najlepiej sprawdza się do tego Excel. Można jednak korzystać także z tradycyjnego, papierowego planera. Obecnie dostępne są też różne, wygodne, mobilne aplikacje. W pierwszej kolejności należy uwzględnić wszystkie miesięczne wpływy na konto – nie należy pomijać żadnych źródeł. Wypłaty z umów o pracę, stypendia, wynajem nieruchomości, zwrot podatku czy premia – wszystko to powinno znaleźć się w arkuszu. Dobrym pomysłem jest podzielenie wpływów na konto na prognozowane i realne.
Konieczne jest też uwzględnienie w planie wszystkich obowiązkowych, stałych wydatków. Wśród nich powinny znaleźć się opłaty za mieszkanie, kredyty, media, ZUS, składki ubezpieczeniowe, koszty edukacji i zajęć dodatkowych oraz wszelkie inne zobowiązania finansowe. Odrębną kolumnę w arkuszu należy poświęcić na zmienne wydatki (których suma w każdym miesiącu jest inna).
Jak zoptymalizować domowe wydatki?
Przed szukaniem konkretnych rozwiązań, które umożliwią dokonanie oszczędności, należy dokładnie przeliczyć przychody i wydatki, a następnie określić bilans. Jeśli jest on ujemny – sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji! Ważne jest odnalezienie źródła największych obciążeń – w pierwszej kolejności to właśnie tam powinno się szukać możliwości na oszczędzanie. Optymalizacja domowych wydatków będzie wyglądała zupełnie inaczej w sytuacji, gdy konieczne jest odnalezienie środków na uregulowanie zobowiązań, a inaczej gdy potrzebne jest rozsądne rozdysponowanie nadwyżki pieniędzy na koncie.
Zoptymalizowanie domowych wydatków ma kluczowe znaczenie! Powinno być jednym z najważniejszych kroków podejmowanych w dążeniu do osiągnięcia stabilności finansowej. Jasno ustalona hierarchia wydatków to wskazówka dotycząca priorytetyzacji poszczególnych kosztów życia. Dzięki temu możliwe jest modyfikowanie wydatków w sytuacjach kryzysowych i unikanie konieczności popadnięcia w długi. W swoim budżecie warto z góry wskazać konkretne pozycje, które należy wziąć pod uwagę szukając pola do redukcji wydatków.
Pieniądze na “czarną godzinę”
W każdym domowym budżecie powinny znajdować się środki przeznaczone na tzw. “czarną godzinę”. Nieprzewidziane wydatki mogą pojawić się w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Sytuacje losowe nie są wyrozumiałe dla zawartości portfela. Wręcz przeciwnie, często pojawiają się w najmniej sprzyjających momentach. Celem rozsądnego zarządzania domowymi finansami jest m.in. stworzenie stabilnej poduszki finansowej. Wskazuje się, że jej wartość powinna przynajmniej trzykrotnie przewyższać miesięczne wydatki. Dzięki temu w trudnej sytuacji rodzinnej, w wypadku zwolnienia z pracy czy konieczności podjęcia leczenia, taki zapas środków będzie w stanie umożliwić swobodne przeżycie kilku miesięcy.
Jednym z ważnych elementów tworzenia poduszki finansowej jest też korzystanie z produktów ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie mieszkania, a także zainwestowanie w ubezpieczenia na życie osoby, której dochody stanowią główną część wpływów na domowe konto, mogą okazać się nieocenione w skrajnych sytuacjach losowych.
Planowanie oszczędności
Oszczędności należy rozsądnie planować. W obecnej sytuacji, nie warto trzymać pieniędzy na nieoprocentowanych kontach. Wysoka inflacja sprawia, że środki tracą w tej formie swoją wartość. Lepsze jest lokowanie pieniędzy na lokatach, kontach oszczędnościowych, a także w obligacjach Skarbu Państwa. Warto jednak podchodzić do różnych instrumentów inwestycyjnych z pewną rezerwą. Zdarza się, że kuszące oferty, które nie są w pełni zrozumiałe, okazują się bardzo ryzykowne. Niewiedza jest największą przeszkodą w inwestowaniu! Z tego powodu warto korzystać z pomocy zaufanego doradcy finansowego. Oszczędzanie należy planować przede wszystkim ze zwróceniem uwagi na bezpieczeństwo! Od obietnic błyskawicznego zarobku, pokaźnych sum z dywidendy czy gwarancji wzrostu wartości bitcoinów lepiej trzymać się z daleka.
Równowaga to podstawa!
Warto pamiętać o tym, że nie należy oszczędzać za wszelką cenę. Wiele osób wpada w pułapkę odmawiania sobie wszystkiego. Prowadzi to nie tylko do znacznego spadku satysfakcji i poziomu życia, ale na dłuższą metę staje się zniechęcające i odrzuca od oszczędzania w przyszłości. Drugim powszechnym problemem jest też pozorne oszczędzanie pieniędzy poprzez kupowanie tańszych zamienników. Tak jak kupno niefirmowego jogurtu może okazać się dobrą decyzją, tak zakup taniego materaca do sypialni będzie już błędem. A dlaczego? Model wysokiej jakości, taki jak jeden z dostępnych pod linkiem https://sleepinghouse.pl/140-materace-100×200, będzie spełniał swoją funkcję nawet przez kilkanaście lat! Z kolei podłoże do spania z najniższej półki cenowej może wymagać wymiany nawet za kilka miesięcy. To samo dotyczy sprzętów AGD czy innych produktów, które są przeznaczone do wieloletniego wykorzystywania.
Warto oszczędzać pieniądze – w szczególności w czasach dzisiejszej, wysokiej inflacji. Bezpieczeństwo finansowe jest niezwykle ważne – gwarantuje stabilność i spokój całej rodzinie.
Przeczytaj również: