Kartony kojarzą nam się z przeprowadzką, remontem lub przesyłkami. Ich wygląd też nie zachęca, w końcu najczęściej mają formę pudła z tektury o ciekawej formie. Jak się okazuje – obecnie na rynku znajdziemy wiele różnych oraz estetycznych form! Możemy je wykorzystać zarówno do urządzenia wnętrza, jak i w ogrodzie. A w jaki sposób?

Pomysły na wykorzystanie kartonów do urządzenia wnętrza

Brązowe pudełka o ciekawej fakturze możemy pociąć, posklejać czy pomalować, tym samym dając im drugie życie. W ofercie wielu sklepów znajdziemy także estetyczne oraz schludne modele, które od razu można wykorzystać w aranżacji wnętrz. A oto pięć pomysłów na ich wykorzystanie!

Po pierwsze – organizacja

Kartony to idealny sposób na uporządkowanie różnego rodzaju przedmiotów, dzięki czemu mamy porządek w pokoju. Świetnie sprawdzą się m.in. w kuchni czy w łazience. Postawmy tutaj jednak na solidne kartony, które dodatkowo będziemy w stanie wyczyścić.

Jak wykorzystać kartony do urządzenia wnętrza lub ogrodu?Po drugie – element szafy lub garderoby

Wielu z nas ma w sypialni pełno swoich rzeczy, w tym ubrań czy niemieszczących się w innych pomieszczeniach przedmiotów. Mogą one zaburzać zdrowy wypoczynek na wygodnym łóżku wyposażonym w materac www.sleepinghouse.pl/133-materace-80×200. Dlatego warto wykorzystać tutaj kartony nie tylko do organizacji przestrzeni, ale także jako zakładki do podziału półek czy szuflad na sekcje.

Po trzecie – przydatny element w biurze

W każdym domu znajdziemy dokumenty, które gdzieś trzeba przechowywać. W tym celu możemy użyć kartonów! W zależności od ilości różnego rodzaju papierów dobieramy karton, który następnie umieszczamy np. na górnej półce regału.

Po czwarte – pojemnik na buty lub różne drobiazgi

Wśród dostępnych kartonów mamy mniejsze pojemniki z pokrywkami? Idealnie sprawdzą się one jako pudełka na buty! W ten sposób nie uszkodzą się oraz będą zabezpieczone przed kurzem lub światłem słonecznym!

Po piąte – domek dla pupila

Osoby mające pupila, np. kota czy psa, mogą wykorzystać dostępne kartony jako domek dla pupila! Co więcej, możemy je dodatkowo ozdobić oraz umieścić wewnątrz miękką, puchatą poduszkę.

Pomysły na wykorzystanie kartonów w ogrodzie

Dla wielu z nas ogród jest miejscem, w którym można odpocząć od codziennych problemów. Relaks na leżaku? Czemu nie! Jednak na ogród składają się również rośliny – zarówno uprawne, jak i ozdobne. Istnieje wiele sposobów, w jakie możemy o nie dbać, a jak się okazuje, pomocne mogą tu być kartony! Oto pięć pomysłów na ich wykorzystanie!

Po pierwsze – ochrona przed chwastami

Zwykłe, brzydkie i brązowe kartony świetnie sprawdzą się jako uniwersalna bariera przeciwko chwastom. Ich skład nie szkodzi glebie ani pożytecznym organizmom. Co więcej, jeśli prawidłowo obłożymy rośliny kartonem, to nie będziemy musieli wyrywać chwastów!

Po drugie – kompost

Dobry kompostownik uwzględnia równowagę między materiały zawierającymi węgiel (C) i azot (N). Chcąc wzbogacić swój kompost o węgiel, wystarczy dodać do niego kartony! Dla większej efektywności warto zwiększyć jego ilość oraz podrzeć na mniejsze kawałki. Czynność ta znacząco przyspieszy jego rozkład. Nie zapominajmy również o materiałach zawierających azot!

Po trzecie – ściółka

Wykorzystanie kartonów jako odżywczej ściółki bez wątpienia poprawi jakość naszej gleby. W ten sposób będziemy naśladować naturalne procesy zachodzące w lesie. Pamiętajmy jednak, aby przy uprzednio wybranej roślinie ściąć trawę najkrócej, jak się da. Następnie obficie podlewamy grządkę i na całej powierzchni ogrodu rozkładamy płaty kartonu. Na niego umieszczamy warstwę bogatego w składniki odżywcze kompostu. Ostatnią warstwę stanowią wiórki drewniane, gnijące liście lub inne podobne materiały.

Po czwarte – doniczki na sadzonki

W tym przypadku idealnie sprawdzą się tekturowe tuby po papierze toaletowym. Mają one idealny kształt i rozmiar, by stać się małymi doniczkami na nasiona. Wystarczy tylko je odpowiednio naciąć i założyć klapki, aby uzyskać dno.

Po piąte – klosze ogrodowe

Klosze ogrodowe świetnie chronią pojedyncze rośliny przed zimnem. Zazwyczaj są wykonane ze szkła lub plastiku, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym celu użyć kartonu! Najlepszą ochronę zapewnią kartony z tektury falistej.

Kartony można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Dopasowanie do aranżacji nie domu nie jest problemem – w końcu zawsze można je pomalować! Świetnie sprawdzą się także w ogrodzie.

Przeczytaj także:

  1. Praca na nocnej zmianie a sen – jak skutecznie się wyspać?
  2. Bezsenność – jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem?
  3. Jak dieta wpływa na jakość naszego snu: fakty i porady