Wady postawy są w dzisiejszym świecie powszechnym problemem społecznym. Niezwykle ważne jest to, aby już od najmłodszych lat dbać o profilaktykę i wprowadzać do życia dzieci zdrowe nawyki, które uchronią je od problemów z układem ruchu, które mogłyby pojawić się w przyszłości. Jakie działania warto podjąć, aby rozwój pociechy przebiegał w pełni prawidłowo?

Czym charakteryzuje się prawidłowa postawa ciała?

Prawidłowa postawa ciała ma ogromne znaczenie zarówno dla ogólnego stanu zdrowia organizmu, jak i dla samopoczucia. Zrównoważenie ciała i stabilność zapewniają optymalną wydolność statystyczno-dynamiczną. Postawa ma wpływ także na ilość wysiłku mięśniowego, który jest wkładany w poszczególne czynności, a dodatkowo w pewnym stopniu determinuje prawidłowe działanie i ułożenie organów wewnętrznych. Aby móc stwierdzić, że dana osoba ma w pełni prawidłową postawę ciała, w jej ciele nie mogą występować zmiany patologiczne.

A jak zdefiniować wadę postawy? Najprościej mówiąc, są to wszelkie odchylenia od norm wyznaczonych dla płci i wieku. Przy tym należy mieć świadomość, że istnieją różne typy budowy, a nie wszystkie dzieci rozwijają się w jednakowym tempie. Jako wady postawy klasyfikuje się przede wszystkim zmiany w układzie kostnym oraz brak symetrii. Nie wszystkie nieprawidłowości wiążą się z zaburzeniami w ukształtowaniu kręgosłupa!

Rodzaje wad postawy

Jak zapobiegać wadom postawy u dzieci? Sen, ruch i zdrowa postawaPrzed określeniem najważniejszych elementów profilaktyki związanych z zapobieganiem wadom postawy, warto rozróżnić ich dwa podstawowe rodzaje. Pierwszym z nich są way wrodzone. W ich przypadku konieczne jest podjęcie leczenia, a zapobieganie ogranicza się tylko do ograniczania ryzyka pogłębiania się problemu. Najczęściej pojawiają się one w obrębie klatki piersiowej i pleców. Wśród nich można wyróżnić skoliozę, plecy okrągłe, czy lejkowatą klatkę piersiową. Jednak również nogi i stopy mogą ulec pewnym zaburzeniom. Płaskostopie, koślawość kolan, a nawet dysplazja stawów biodrowych, to problemy mogące wykształcić się jeszcze przed narodzinami.

Jednak zdecydowanie powszechniejsze są wady nabyte. Przyczyną ich powstania są czasem pewne choroby. Jedna zdecydowanie częściej można spotkać się z zaburzeniami postawy spowodowanymi oddziaływaniem na organizm czynników środowiskowych. Charakterystyką dzisiejszego świata jest siedzący tryb życia. W połączeniu z brakiem optymalnej ilości aktywności fizycznej, nieergonomicznymi warunkami snu, noszeniem ciężkich toreb i przemęczeniem, można bardzo szybko doprowadzić do powstania problemów w rozwoju układu kostnego.

Wady postawy trzeba także podzielić na proste i złożone. Te pierwsze są jedynie niewielkimi odchyleniami od normy. Nie zmieniają one ukształtowania kręgosłupa. Z kolei te złożone widocznie modyfikują naturalną krzywiznę kręgosłupa i wpływają na pojawienie się w układzie ruchu widocznych patologii.

Profilaktyka wad postawy w domu

Działania profilaktyczne, które mają zapobiegać powstawaniu wad postawy, powinny być podejmowane przez rodziców już w pierwszych latach życia dziecka. We wczesnym dzieciństwie nieprawidłowe nawyki mogą sprawić, że już czas niemowlęctwa będzie okresem kształtowania się wad postawy. O czym warto pamiętać w pierwszych miesiącach? Maluch powinien spać na płasko – nie należy układać pod jego głową poduszki. Do 7 miesiąca życia warto korzystać z gondoli, a dopiero po osiągnięciu tego wieku, gdy dziecko zaczyna siedzieć bez podparcia, może zacząć bezpiecznie przebywać w spacerówce. Często popełnianym błędem jest używanie chodzika. Zaburza on naturalny rozwój i nie pozwala na nabywanie umiejętności motorycznych w należytej formie. Dzieci, które uczą się poruszania w ten sposób, często chodzą później na palcach.

Okresem krytycznym, w których pociechy są najbardziej narażone na pojawienie się wad nabytych, jest moment rozpoczęcia nauki szkolnej. W wieku około 7 lat tryb życia ulega znacznym zmianom. Duża swoboda ruchowa się kończy, a zamiast niej pojawia się konieczność kilkugodzinnego utrzymywania pozycji siedzącej. Rolą rodziców jest zapewnienie dziecku jak największej ilości ruchu, a także uczenie pociechy już od najmłodszych lat nawyków utrzymywania prawidłowej postawy podczas wszelkich czynności podejmowanych w ciągu dnia.

Jedną z największych trudności w zakresie dbania o dziecięcą postawę są warunki panujące w szkole. Ławki i krzesła najczęściej nie są dopasowane do wzrostu co sprawia, że uczniowie nie są w stanie prawidłowo siedzieć. Równie ważną kwestią jest noszenie ze sobą książek. Tornistry są często przepełnione, a ich waga byłaby uciążliwa do noszenia nawet przez osoby dorosłe. Niestety niewielka ilość szkół posiada szafki. Warto mieć na uwadze te problematyczne kwestie i pomagać dziecku w zachowaniu zdrowej postawy mimo tych trudności. Pomocne może być chociażby dowożenie pociechy samochodem do szkoły i korzystanie z zajęć korekcyjnych.

Sen i aktywność fizyczna również mają znaczenie!

Bardzo ważne czynniki wpływające na przebieg procesu kształtowania prawidłowej postawy to sen i aktywność fizyczna. Dzieci w wieku szkolnym powinny spać około 10-11 godzin w ciągu doby. Niezwykle istotne jest to, aby podłoże do spania było dobrane odpowiednio do wagi pociechy. Warto wybrać materac wysokiej jakości, taki jak jeden z tych dostępnych w sklepie https://sleepinghouse.pl/136-materace-140×200, aby wszystkie mięśnie dziecka mogły się rozluźnić. Regeneracja jest ważnym elementem prawidłowego rozwoju.

Warto też zapisać dziecko na dodatkowe zajęcia sportowe. Dobrym pomysłem będą wszelkie aktywności wzmacniające mięśnie grzbietu i brzucha – to one są odpowiedzialne za utrzymanie kręgosłupa w prawidłowej pozycji. Doskonałą dyscypliną sportową jest pływanie. Woda odciąża kręgosłup, a zajęcia na basenie to dobra okazja na wzmocnienie mięśni w bezpiecznych warunkach.

Prawidłowa postawa ma bardzo duży wpływ na ogólny komfort życia dziecka i na jego zdrowie w przyszłości. Warto zadbać o ten aspekt rozwoju organizmu, aby stworzyć dla pociechy dobre perspektywy na dorosłe życie.