Historycznie styl art déco powstał w okresie między I wojną światową a II wojną światową, czyli w tzw. dwudziestoleciu międzywojennym. Był on odpowiedzią na secesję, która była bardzo krytykowana przede wszystkim za brak dyscypliny i nadmiarowość. Styl art déco ma bardzo charakterystyczne elementy, np. naturalne materiały. Charakteryzuje się również innymi elementami, o których więcej dowiesz się w poniższym artykule! Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami o stylu art déco, który być może, jest dla Ciebie idealny!

Kolory

Styl art déco charakteryzuje się tym, że nie występuje w nim stała i określona gama barw, których każdy, kto chce mieć ten styl u siebie w domu, musi się ściśle trzymać. Bardzo dobrze we wnętrzach w stylu art déco sprawdzą się zarówno neutralne barwy, jak i te bardziej intensywne i nasycone. Przykładem może być połączenie bieli, beżu, czerni, brązu oraz szarości ze złotymi elementami wyposażenia danego pomieszczenia w domu czy mieszkaniu. Można połączyć również jasne ściany z ciemnymi meblami. Oczywiście, wybór kolorów, które mają dominować w pokoju w stylu art déco, będzie zależeć od tego, jaki efekt chcemy finalnie uzyskać. Zasady mówią, że jeśli chcemy powiększyć pomieszczenie, to powinno być ono jasne, a jeśli pragniemy uzyskać przytulną atmosferę, to najlepiej wybrać ciemniejsze kolory. Jakich najczęściej kolorów używa się w stylu art déco?

  • jasne kolory: biały, beżowy, brązowy, szary, złoty.
  • ciemne kolory: czarny, brązowy, szary, grafitowy, bordowy, purpurowy, butelkowa zieleń, szmaragdowy, granatowy, fuksja, indygo.

Materiały

Styl art déco - co musisz o nim wiedzieć?Bardzo charakterystyczne dla stylu art déco jest stosowanie wysokiej jakości i bardzo ekskluzywnych materiałów. Wykorzystuje się je w wielu aspektach, np. do wykończenia ścian i podłóg oraz wyboru mebli. Oczywiście dodatkowe tkaniny, takie jak pościele czy narzuty na łóżko również muszą być wykonane ze specjalnie wyselekcjonowanych materiałów. We wnętrzach w stylu art déco można zobaczyć kość słoniową, heban czy marmur, które wskazują na duży luksus i elegancję. W pokojach urządzonych w stylu art déco bardzo często można spotkać również chromowaną stal, gładkie szkło, srebro, skórę czy ebonit. Najpopularniejszy z tych wszystkich materiałów jest marmur, który wykorzystywany jest jako surowiec blatów na stołach i szafkach. W łazienkach natomiast marmur można również spotkać jako blat. W salonie marmur może pełnić funkcję stolika kawowego, a w sypialni stolików nocnych. Jeśli chodzi o kolor marmuru, to mamy tutaj kompletną dowolność. Do wnętrz w stylu art déco będzie pasować zarówno marmur czarny, grafitowy, jak i biały czy różowy. Bardzo ważnym surowcem jest również drewno, którego nie może zabraknąć w mieszkaniu urządzonym w stylu art déco! Mowa tutaj oczywiście o podłodze, która powinna być wykonana z pięknych drewnianych desek.

Tkaniny

Tkaniny w stylu art déco są bardzo istotne, aby osiągnąć chciany efekt. Na kanapie czy fotelach powinien królować welur, ponieważ siedziska i oparcia wyglądają niezwykle elegancko pokryte właśnie tym materiałem. Inną popularną tkaniną jest aksamit, czyli gruba tkanina, którą, podobnie jak welur, wykorzystuje się do obicia mebli. Aksamit używany jest również do poszewek czy długich i eleganckich zasłon, które bardzo często zasłaniają całe ściany. Takie wykończenie mogą mieć również narzuty i pledy na łóżko. Obie tkaniny – welur i aksamit – są dość charakterystyczne, ponieważ zmieniają swój odcień w zależności od kąta padania światła czy kierunku ułożenia pokrywającego je meszka. Zapewniamy, że wprowadzenie ich do wnętrz swojego domu czy mieszkania, sprawi, że całe pomieszczenia będą miały niezwykły efekt elegancji i luksusu.

Meble

Styl art déco uwielbia przede wszystkim luksus, a jeśli chodzi o meble, to najlepszym wyborem będą solidne, ekskluzywne i wyjątkowe meble. Koniecznie wybierz zestaw mebli wykonany z drewna litego lub fornirowanego. Pamiętaj również o tym, że meble w stylu art déco powinny się błyszczeć! Luksus meblom nadadzą również liczne szklane witryny. Można w nich wyeksponować piękną i elegancką zastawę stołową czy detale wykonane z ekskluzywnych materiałów. Poniżej podpowiemy, jak powinny wyglądać poszczególne meble w stylu art déco:

  • stół – najlepiej, aby był wykonany z litego drewna, np. orzecha. Stół powinien być fornirowany i może zawierać intarsje lub inkrustacje, czyli pewnego rodzaju zdobienia. Jeśli chodzi o kształt, to stół powinien być okrągły lub podłużny i mieć lakierowane wykończenie. Jego blat może być wykonany całkowicie z drewna lub ze szkła.
  • meble w kuchni – powinny być wykonane z drewna. Styl art déco dopuszcza lekkie zdobienia na frontach mebli. Jeśli chodzi o detale, to w meblach do kuchni najlepiej sprawdzą się uchwyty w formie złotych lub czarnych małych kulek.
  • meble tapicerowane – jeśli chodzi o sofy, krzesła, fotele czy pufy, to koniecznie muszą być one obite materiałem – welurem lub aksamitem. Kolor zależy od preferencji, jednak my polecamy ciemne barwy, np. kobaltowy, purpurowy lub odcień butelkowej zieleni. Meble te najlepiej, aby miały zdobione złote nóżki, które będą się mocno wyróżniać. Zdecydowanie pożądane są pikowania, nietypowe faktury, marszczenia, przeszycia, taśmy, kryształki oraz ćwieki.
  • stoliki kawowe – stolik kawowy w stylu art déco koniecznie musi mieć marmurowy lub szklany blat. Jeśli chodzi o nóżki takiego stolika, to najlepiej postawić na pięknie zdobione oraz złote nóżki.

Styl art déco jest bardzo charakterystyczny i nie sprawdzi się we wnętrzach każdego domu czy mieszkania. Osoby decydujące się na ten konkretny styl wnętrzarski, muszą czuć, że jest on dla nich najlepszy. Styl art déco charakteryzuje się dużym luksusem i ekskluzywnością, dlatego chcemy polecić wysokiej jakości materac do spania. Jest nim Hilding Mistral, czyli naturalny materac o wypełnieniu wykonanym zarówno ze sprężyn, jak i z różnych pianek. Więcej o tym materacu dowiesz się, klikając w ten link: https://hilding.pl/. Serdecznie zapraszamy!