Coraz większa część z nas chce mieć wpływ na aromatyczny zapach unoszący się w domu. Z uwagi na to, inwestujemy w świece czy woski zapachowe. Jednak chętnie stawiamy również na kadzidło, które mogą wykazywać szereg właściwości. Najprościej mówiąc, jest to substancja zapachowa pochodzenia naturalnego, która uwalnia się podczas spalania. A co warto o niej wiedzieć?
Kadzidła – rodzaje
W dzisiejszych czasach oferta sklepów jest bardzo bogata, a wynika to z różnorodności w dostępie kadzideł. Możemy znaleźć je pod różnymi postaciami, a każda z nich dodatkowo ma inne właściwości, a nawet zastosowanie. Jednak kadzidełka można podzielić na cztery główne rodzaje, czyli:
-
kadzidła pałeczki – najpopularniejsze i najprostsze rozwiązanie, które nie wymaga żadnych specjalnych akcesoriów czy umiejętności,
-
kadzidła cięte – kawałki suchej rośliny (liści lub pnączy) przewiązane sznurkiem, często wykorzystywane w celach religijnych i duchowych,
-
kadzidła stożkowe – w formie stożków, używane podczas medytacji czy przy obrzędach religijnych,
-
kadzidła sypkie i żywiczne – suszone rośliny podczas palenia zostawiają pachnący dym, a żywica topi się pod wpływem temperatury, uwalniają olejki eteryczne.
Na początku swojej drogi z kadzidłami, wielu z nas zastanawia się, na czym polega ich wybór oraz na co powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę. Jak się okazuje – oprócz rodzaju, warto także uwzględnić właściwości czy zastosowanie.
Kadzidła – właściwości
Po zapaleniu kadzidła wydzielają substancje zapachowe, które docierają do chemoreceptorów w nosie. Następuje wówczas kaskada działań, które w zależności od charakteru związku, mogą wywoływać różne reakcje. O ich charakterze decyduje nie tylko budowa chemiczna, ale także czynniki indywidualne, takie jak skojarzenia czy konkretne wspomnienia, które mają pozytywny bądź negatywny wydźwięk. Jednak, w zależności od rodzaju substancji zapachowej, kadzidełka mogą:
-
obniżać poziom stresu i zrelaksować, np. lawenda,
-
dodawać energii, np. trawa cytrynowa,
-
pobudzać kreatywność i wzmacniać zdolności umysłowe, np. cytryna,
-
oczyszczam z negatywnej energii, np. Palo Santo,
-
działać jak afrodyzjak, np. paczula.
Kadzidła – zastosowanie
Zapach kadzidła w znaczny sposób determinuje jego zastosowanie. Jednak niezaprzeczalnie, tego typu produkty można stosować:
-
do oczyszczania powietrza i odkażania domu,
-
do łagodzenia bólów głowy,
-
do łagodzenia objawów infekcji dróg oddechowych,
-
do odprężenia się lub pobudzenia,
-
do odstraszania komarów.
Należy również zaznaczyć, że z uwagi na swoje relaksuje, odprężające i uspokajające właściwości, kadzidło może także przyczynić się do poprawy jakości snu. Jak się okazuje, jest w stanie walczyć z bezsennością poprzez ułatwianie zasypiania oraz poprawę jakości snu. Pamiętajmy jednak, że pierwszorzędną rolę w tym procesie odgrywa odpowiednio skomponowane łóżko, które składa się przede wszystkim z materaca. Produkt ten jest w stanie zapewnić najlepsze wsparcie całej sylwetki oraz kręgosłupa, jednak musi być odpowiednio dopasowany do użytkownika. W relaksie pomogą także grube koce i miękkie poduszki.
Kadzidła – jak używać?
Sposób użytkowania kadzidła zależy przede wszystkim od jego rodzaju. Popularne kadzidełka patyczkowe i stożkowe wystarczy jedynie podpalić na końcu, a następnie umieść na przeznaczonej do nich podstawce. Natomiast, korzystając ze sproszkowanego produkty, najpierw należy rozżarzyć w kadzielniczce lub żaroodpornym naczyniu węgielek, a potem posypać go na małą ilość suszu. By w pełni opanować właściwą technikę palenia kadzideł, warto zadbać także o warunki w pomieszczeniu. Oznacza to, że przestrzeń powinna być schludna i uporządkowana. Dla wzmocnienia efektu można sięgnąć po świece relaksacyjne z olejkami eterycznymi. A co łączy używanie kadzidełek, niezależnie od ich rodzaju? Oprócz właściwości, żadnego z nich nie powinniśmy pozostawiać bez nadzoru. Warto również zaznaczyć, że w przypadku kadzideł kluczową kwestią jest jakość surowca. Jeśli wyprodukowane zostało z naturalnych składników, a także nie wyróżnia się żadnych przeciwwskazań, to są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. Natomiast jak ognia należy wystrzegać się kadzidełek o nieustalonym składzie, które mogą uwalniać benzen oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, stanowiące składnik rakotwórczego smogu.
Wielu z nas myśli, że kadzidła to uniwersalne rozwiązanie do każdego domu. Jak się okazuje – niekoniecznie, gdyż wyróżnia się kilka przeciwwskazań. Przede wszystkim powinny z nich zrezygnować osoby mające problem z oddychaniem, kobiety w ciąży czy osoby starsze.