Relaks powinien być częścią każdego naszego dnia. Należy stosować się do tej zasady szczególnie wtedy, gdy jesteśmy w ciąży. Odpoczynek odgrywa wtedy kluczową rolę. Niestety, często się zdarza, że przyszłe matki stresują się różnymi rzeczami. Jak skutecznie zrelaksować się w czasie ciąży? Poznaj nasze propozycje!

Dlaczego w ciąży należy zadbać o relaks?

Relaks w ciąży stanowi klucz do dobrego samopoczucia. Ogrom dolegliwości, które pojawiają się wraz z przemijaniem pierwszych tygodni, mogą znacząco pogorszyć samopoczucie. Odpowiedni odpoczynek pozwoli złagodzić nieprzyjemne objawy i na chwilę zapomnieć o nieprzyjemnościach związanych z ciążą. Przykładowo, wiele przyszłych matek zmaga się z dokuczliwym bólem kręgosłupa, który wywołuje zmieniające się ciało. Wypoczynek i relaks na dopasowanym materacu mogą znacząco zminimalizować dyskomfort.

Skutki stresu w ciąży

Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak niszcząco działa na nas stres. Jest czynnikiem odpowiedzialnym za wiele nieprzyjemnych dolegliwości. W przypadku kobiety w ciąży może doprowadzić do takich objawów jak:

 • poronienie,

 • przedwczesne urodzenie,

 • złe samopoczucie,

 • zaburzenia w rozwoju dziecka,

 • nerwowość, drażliwość.

Jak się zrelaksować w czasie ciąży?Oprócz tego możliwe jest doświadczenie objawów stresu, które towarzyszą każdej zdenerwowanej osobie, między innymi:

 • przyspieszone bicie serca,

 • podwyższenie ciśnienia,

 • trudności ze snem,

 • obniżenie odporności,

 • nudności, wymioty,

 • niestrawność,

 • przybranie masy ciała.

Jak zrelaksować się w czasie ciąży?

Miejmy na uwadze to, aby rodzaj relaksu dobrać do naszych preferencji i potrzeb. Nawet jeśli przed ciążą byliśmy ciągle w biegu, a na naszych plecach spoczywało wiele obowiązków, podczas ciąży nie powinniśmy pozwolić sobie na taki styl życia. Możemy jednak postawić na taką relaksację, która nam odpowiada – mogą być to na przykład łagodne ćwiczenia, dzięki którym w bezpieczny sposób spożytkujemy naszą energię.

Warto pamiętać o tym, że niektóre kobiety podczas ciąży muszą dużo leżeć, ponieważ ich stan nie pozwala im na większy wysiłek. Mimo że mogłoby się wydawać, iż w ten sposób dużo odpoczywają, również muszą zadbać o to, aby zredukować stres i pozwolić sobie na chwilę prawdziwego relaksu. W tym wypadku pomogą rozwiązania, które na moment odwrócą myśli od aktualnej sytuacji i pozwolą łatwiej przetrwać ten ciężki czas.

Joga w ciąży

Praktyką, która przyniesie nam wiele korzyści i sprawdzi się zwłaszcza w ciąży, to joga. W ofercie szkół jogi z łatwością odnajdziemy zajęcia przeznaczone dla ciężarnych. Wiele materiałów znajduje się również w Internecie. Joga ma pozytywne właściwości – jej łagodne, pełne namysłu ćwiczenia działają korzystnie zarówno na ciało, jak i na umysł. Technika ta rozciąga mięśnie i pomaga zminimalizować ból kręgosłupa, karku czy stawów, które mogą szczególnie doskwierać w ciąży. Poza tym umożliwia nam pracę nad oddechem – każda czynność wymaga głębokiego wdechu i wydechu, dzięki którym możemy się zrelaksować. Joga wycisza nam umysł i rozluźni ciało. Będzie wspaniałą opcją dla przyszłych matek, które chciałyby zrobić na siebie coś miłego.

Pielęgnacja

Zmieniające się ciało wymaga szczególnej troski i uwagę. Co ciekawe, pielęgnację również możemy wykorzystać jako formę relaksu. Postawmy na nasze ulubione kosmetyki i środki, których używanie sprawia nam przyjemność. W ciąży słabsze stają się włosy, dobrze zatem poświęcić im trochę więcej czasu niż wcześniej. Czas na pielęgnacje może stać się czasem, w którym będziemy mogli skupić się wyłącznie na sobie i swoich potrzebach. Zadbanie o ten element w gąszczu codziennych spraw pomoże zapewnić nam spokój i znacząco poprawić nasze samopoczucie.

Kreatywne zajęcia

Kreatywne zajęcia to cudowny sposób na relaks dla każdego. W ciąży również wspaniale się sprawdzi. Malowanie, kolorowanie, szydełkowanie, tworzenie – opcji, z których możemy skorzystać, jest wiele. Każda z tych czynności pozwoli naszemu umysłowi się odprężyć i zapomnieć o dręczących nas sprawach. Co więcej, powtarzalne, przyjemne zajęcia mogą ponadto zredukować nasz poziom stresu i niepokoju.

Spotkania z bliskimi

Mimo że w ciąży nie zawsze dopisuje humor, nie należy rezygnować ze spotkań z bliskimi. Są one bowiem wspaniałym wyjściem na to, aby odciąć się od codziennych spraw i po prostu miło spędzić czas. Co więcej, nasi przyjaciele dodadzą nam otuchy i zapewnią wsparcie, co również przyczyni się do zminimalizowania odczuwanego przez nas stresu.

Stres i niepokój są czynnikami, które oddziałują na nas niezwykle negatywnie. Będąc w ciąży, powinniśmy szczególnie zadbać o to, aby zminimalizować działanie tych aspektów. Postawmy na spokojne, relaksujące czynności, dzięki którym z łatwością będzie nam się odprężyć. Dbanie o odpoczynek wpłynie dobrze zarówno na przyszłą matkę, jak i jej dziecko.

Przeczytaj także: