Czujemy się zdrowi i pełni sił, jeśli nic nas nie boli oraz mamy dużo energii. Jednak ze swojego niekoniecznie zdrowego stylu życia zdajemy sobie sprawę, dopiero gdy zaczyna nas coś boleć. Często jest to kręgosłup, o którym na co dzień nie pamiętamy, a pełni niezwykle ważną funkcję. Stanowi podporę dla całego ciała, a także amortyzuje wstrząsy i odpowiada za ochronę rdzenia kręgowego oraz nerwów. Pomimo tak ważnej roli, jest bardzo podatny na kształtowanie się chorób kręgosłupa.

Czym są choroby kręgosłupa?

Choroby kręgosłupa stanowią jedne z najpowszechniejszych przypadłości, które określa się już mianem choroby cywilizacyjnej. Już na samym początku mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie, a ich najczęstszym objawem jest ból kręgosłupa. Jest to dość mocno rozbudowana grupa schorzeń, obejmujące różnego rodzaju zmiany zwyrodnieniowe, wady postawy, czy wrodzone anomalie. Do najczęstszych chorób kręgosłupa zalicza się m.in.:

  • zwyrodnienie kręgosłupa,

  • dyskopatia kręgosłupa,

  • lumbago,

  • zesztywniające zapalenie kręgów kręgosłupa,

  • mielopatia szyjna.

Warto zaznaczyć, że wyróżnia się również liczne wady postawy, na które szczególnie są narażone dzieci i nastolatkowie, gdyż ich kręgosłup wciąż się rozwija. Wśród nich znajdziemy plecy płaskie, okrągłe, wklęsłe czy okrągło-wklęsłe. Warto jednak zaznaczyć, że niezależnie od wieku, istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do powstawania zarówno wad postawy, jak i schorzeń kręgosłupa. A co do nich można zaliczyć?

Praca a schorzenia kręgosłupa

W jaki sposób kształtują się wady kręgosłupa?W ostatnich latach dość popularna stała się praca zdalna, a od lat coraz więcej osób stawia na pracę w biurze. Wiąże się to ze spędzaniem ośmiu godzin w jednej pozycji. Często również odpoczywamy w pozycji siedzącej, co przekłada się na siedzący tryb życia. Ma on niekorzystne skutki zdrowotne, a także niekoniecznie dobrze oddziałuje na kręgosłup, gdyż wymusza nieprawidłową pozycję oraz angażuje mięśnie do cięższej pracy. Oznacza to, że osłabia mięśnie, które odpowiadają m.in. za wsparcie kręgosłupa. Unikając właściwej postawy w czasie pracy siedzącej, możemy narazić się na dolegliwości bólowe ze strony pleców oraz kształtowanie się wad postawy. Podobnie jest w przypadku długotrwałej pozycji stojącej, która znacząco obciąża odcinek piersiowy i lędźwiowy. Zazwyczaj związane jest to ciągłym pochylaniem się w przypadku nieodpowiedniej wysokości blatu. Dodatkowo sprzyja zastojowi krwi w żyłach nóg, czego konsekwencją są obrzęki, uczucie ciężkich nóg czy żylaki. Można by zatem sądzić, że jedynie praca fizyczna będzie sprzyjać zdrowemu kręgosłupowi. Jak się okazuje, tutaj również jest jakieś, ale. Regularny ruch pomaga wzmacniać mięśnie, jednak nadmierne przeciążenia czy dźwiganie ciężkich przedmiotów, jak to jest, np. na budowie, również ma destrukcyjny wpływ na kręgosłup.

Styl życia a kręgosłup

Mało kto zdaje sobie sprawy z tego, że styl życia, jaki prowadzimy, również ma spory wpływ na choroby kręgosłupa czy kształtujące się wady postawy. W pierwszej kolejności należy wyróżnić dietę. Dlaczego? Jak się okazuje, niezdrowe posiłki przyczyniają się do nadwagi i otyłości. Dodatkowe kilogramy obciążają stawy oraz kręgosłup, przyczyniają się do skrzywień, a także są powodem nadmiernego rozciągnięcia, jak i przykurczy mięśni. Często prowadzi to do uszkodzeń krążków między kręgowych oraz dolegliwości bólowych w okolicy lędźwi. Inną przyczyną powstawania chorób kręgosłupa jest unikanie aktywności fizycznej. Również skutkuje to stopniowym osłabieniem mięśni, które już nie są w stanie prawidłowo wspierać kręgosłupa. W ten sposób dochodzi do nadmiernego obciążenia dysków oraz kręgów. Prowadzi to do różnych deformacji, które w kolejnych latach mogą przekształcić się w bardziej poważne schorzenia.

Codzienne nawyki a kręgosłup

Wiele osób uważa, że ból kręgosłupa to coś, do czego należy się przyzwyczaić – w końcu to normalne. Jak się okazuje – niekoniecznie, gdyż ma on wiele różnych przyczyn, w tym styl życia czy pracę. Ponadto wielu z nas ma niezdrowe dla pleców nawyki, o których nawet nie zdaje sobie sprawy! Do najczęstszych nawyków, które przyczyniają się do kształtowania chorób kręgosłupa, zaliczyć można:

  • garbienie się,

  • noszenie ciężkiego plecaka/torebki na jednym ramieniu,

  • nieprawidłowe podnoszenie ciężkich przedmiotów,

  • ciągłe chodzenie w wysokich szpilkach,

  • nieergonomiczne biurko i fotel w domowym biurze.

Praca, styl życia czy codzienne nawyki mają spory wpływ na stan naszych pleców. Jednak nie jest to ostatni czynnik – warto wyróżnić tutaj również łóżko. A dlaczego?

Sen a kręgosłup

Wydawać by się mogło, że w czasie snu nic nie powinno dziać się z kręgosłupem. Jak się okazuje, prawda jest inna. Dużą rolą odgrywa tutaj pozycja, w jakiej śpimy. Najbardziej destrukcyjny wpływ na plecy ma spanie na brzuchu, gdyż znacząco obciąża odcinek lędźwiowy, a takie prowadzi do powstawania wad. Inną kwestią jest nieodpowiednie podłoże do spania. Zarówno wersalka, jak i sofa z funkcją spania nie jest w stanie zapewnić nam tak dobrych warunków, jak materac. Jest to produkt, który wyróżnia się unikalną budową oraz właściwościami pozwalającymi na niemalże idealne dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Oznacza to, że zapewnia właściwe wsparcie zarówno dla kręgosłupa, jak i całej sylwetki. Chcąc zainwestować w najlepszy materac do spania, to należy w pierwszej kolejności postawić na wysokiej jakości produkt, który jest idealnie dopasowany do osobistych potrzeb i preferencji użytkownika. Oznacza to, że musimy pamiętać o uwzględnieniu wieku użytkownika, stanu zdrowia, w tym alergii czy chorób kręgosłupa, rodzaju wypełnienia, stopnia twardości czy rozmiaru Wybrany na podstawie tych pięciu parametrów materac z pewnością zapewni nam zdrowy sen.

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób jest na choroby kręgosłupa, w tym rozwój wad i schorzeń. Odpowiadają za to liczne czynniki, o których często nawet nie zdajemy sobie sprawy. Zatem warto już dziś wdrożyć zdrowe dla kręgosłupa nawyki, aby móc jak najlepiej o niego zadbać.

Przeczytaj także: