Upalne dni są dla niektórych osób dość męczące i wiążą się z wyraźnym dyskomfortem związanym ze zbyt wysoką temperaturą. Jakich zasad trzymać się latem, aby na co dzień dbać o swoje zdrowie podczas upałów?

Krem z filtrem to podstawa!

Podstawowym obowiązkiem jest regularne stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznych. Choć są to kosmetyki, które powinny stanowić obowiązkowy element codziennej rutyny przez 365 dni w roku, to właśnie latem ich znaczenie jest największe. Chronią one skórę przed promieniowaniem UVA i UVB. Tym samym spowalniają starzenie się skóry i zmniejszają widocznie ryzyko zachorowania na nowotwór oraz zapobiegają powstawaniu przebarwień i niedoskonałości. Kremy SPF mogą sprawić, że skóra długo pozostanie elastyczna, a zmarszczki nie będą widoczne. W celu zmaksymalizowania efektu należy wyposażyć się w poduszkę z materiału bezpiecznego dla skóry i umieścić ją w łóżku, wraz z wygodnym materacem — takim, jak jeden ze strony https://sennamaterace.pl/111-materace-160×200.

Nawadnianie organizmu — jakie ma znaczenie?

Jak dbać o zdrowie podczas upałów? Poznaj podstawowe zasady!Nawadnianie organizmu jest ważne przez cały rok. Jednak latem praktycznie niemożliwe jest prawidłowe funkcjonowanie organizmu, który otrzymuje niewystarczające ilości płynów. Zalecenia wskazują, że optymalna ilość wody to od 1,5 do 2 litrów. Warto jednak mieć świadomość, że jest to kwestia indywidualna, którą należy dopasować do własnych, indywidualnych potrzeb. Bardzo ważne jest to, aby pić wodę, a nie słodzone napoje. Na jakie procesy fizjologiczne wpływa prawidłowa podaż płynów?

  • Prawidłowe trawienie oraz wchłanianie substancji, które zostały dostarczone do organizmu wraz z pożywieniem.
  • Woda chroni organizm przed przegrzaniem dzięki regulowaniu temperatury ciała.
  • Do skutecznego usuwania produktów przemiany materii konieczne jest picie odpowiedniej ilości wody.
  • Hormony, tlen i substancje odżywcze są transportowane z udziałem wody.
  • Wiele procesów biochemicznych zachodzi z wykorzystaniem wody.

Wypoczynek — jak zregenerować siły latem?

Kolejnym ważnym punktem letniej rutyny jest wypoczynek. Gorące dni wymagają od organizmu funkcjonowania na podwyższonych obrotach. Należy wtedy w szczególny sposób zadbać o relaks — a w szczególności o sen. To w nocy w naszym organizmie zachodzi większość procesów regeneracyjnych. Samopoczucie podczas upałów może się znacznie pogorszyć przy narażeniu na niedobór snu. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak nasz organizm funkcjonuje, śpiąc, przeczytaj tekst opublikowany na stronie https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/45_co-sie-dzieje-z-naszym-organizmem-gdy-niedosypiamy. Aby zapewnić sobie szybkie zasypianie i niezakłócony, błogi sen, koniecznie wyposaż swoją sypialnię w meble i akcesoria sypialniane wysokiej jakości. Najlepiej poczujesz się, jeśli kołdra, poszwa i poduszka będą przepuszczały powietrze i dobrze odprowadzały wilgoć.

Zdrowa dieta z produktów sezonowych

Organizm latem jest narażony na dość duże obciążenia. Aby ułatwić sobie funkcjonowanie i zwiększyć poziom energii, warto zwrócić szczególną uwagę na dietę. Podczas tej pory roku dostępne są różne produkty sezonowe, co znacznie ułatwia ułożenie rozsądnego i zróżnicowanego jadłospisu. Jakie warzywa warto wykorzystywać podczas komponowania posiłków, aby czuć się jak najlepiej?

  • Pomidory — są doskonałym dodatkiem do kanapek. Dostarczają organizmowi duże ilości magnezu, potasu, miedzi, a także witaminy E, C i K. Można wykorzystywać je w kuchni na wiele różnych sposobów.
  • Cukinia — jest lekkostrawna, a przy tym stanowi prawdziwą skarbnicę substancji odżywczych. Leczo lub makaron z cukinią to idealny pomysł na letni obiad, lub kolację!
  • Ogórki — nie tylko zawierają dużo witamin, ale również przy okazji nawadniają organizm.
  • Fasolka — jest dobrym źródłem białka i błonnika, które warto dodać do przygotowywanego obiadu.

Unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego

Trening podczas upału może bardzo szybko doprowadzić do odwodnienia. Bieganie latem w samo południe może skończyć się zawrotami głowy, utratą przytomności, a nawet udarem cieplnym! Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci zmagający się z chorobami kardiologicznymi. Choć ruch to zdrowie, należy zachować szczególną ostrożność. Najlepszym sposobem będzie trenowanie rano lub wieczorem. Wtedy temperatura jest zdecydowanie korzystniejsza, a tym samym trening staje się przyjemniejszy i bezpieczniejszy. Dobrym wyborem będzie też uprawianie sportu w zamkniętych pomieszczeniach, które są klimatyzowane. Z każdym letnim treningiem powinno wiązać się też dostarczanie organizmowi optymalnych ilości wody.

Ochrona przed słońcem — dlaczego jest tak istotna?

Jakie skutki mogą wiązać się ze zbyt długim przebywaniem na słońcu bez środków ochronnych? Uszkodzenia i oparzenia skóry, udar słoneczny, zwiększenie ryzyka raka skóry i uszkodzenia oczu, to tylko niektóre z nieprzyjemnych konsekwencji nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Właśnie dlatego podczas upalnych dni należy koniecznie korzystać z kremów SPF, czapek z daszkiem i okularów przeciwsłonecznych. Stosowanie tych środków nie tylko zwiększy bezpieczeństwo, ale również podniesie przyjemność z przebywania na słońcu.

Lato to czas relaksu i wypoczynku. Wiąże się jednak z upalnymi temperaturami, które czasem mogą okazać się dość uciążliwe. Na szczęście dzięki stosowaniu się do kilku podstawowych zasad, można zapewnić sobie bezpieczeństwo i znacznie zminimalizować ryzyko negatywnych konsekwencji wiążących się z długotrwałą ekspozycją na słońce.