Zdrowe odżywianie wciąż należy do kontrowersyjnych kwestii we współczesnym świecie. Dlaczego? Ponieważ każdy z nas zupełnie inaczej postrzega ten termin. Z tego też względu rodzą się różne fakty oraz mity na temat zdrowego odżywiania. Najwięcej informacji, zarówno tych sprzecznych, jak i prawdziwych, możemy znaleźć w internecie. Z pomocą przychodzi jednak ten artykuł, w którym rozwiejemy wszelkie wątpliwości związane ze zdrowym odżywianiem.

Nie powinno się jeść po godzinie 18

Powyższe stwierdzenie, jest oczywistym mitem! Trudno nawet wskazać bezpośrednią przyczynę, dla której nie powinno się spożywać żadnych posiłków po godzinie 18. Tego typu działanie nie stanowi żadnej gwarancji sukcesu w procesie odchudzania. Chcąc stracić na wadze, powinniśmy przede wszystkim spożywać mniej, niż wymaga tego nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Poza tym wiele osób nie jest w stanie zrezygnować z jedzenia wieczorem, gdyż posiada taki, a nie inny charakter pracy. Dlatego też tym bardziej brzmi to bezsensownie.

Ziemniaki tuczą

Fakty i mity na temat zdrowego odżywianiaPrzechodząc na dietę, wielu z nas rezygnuje ze spożywania ziemniaków na rzecz ryżu. Okazuje się jednak, że 100 g ziemniaków posiada mniej kalorii niż 100 g ryżu. Szokujące? Choć ziemniaki zwiększają objętość posiłku i wpływają na uczucie sytości, wcale nie tuczą! Są one doskonałym źródłem cennych pierwiastków, a ponadto oferują mnóstwo błonnika pokarmowego i usprawniają trawienie. Poza tym wszystko zależy przecież od tego, jak dużą porcję ziemniaków nałożymy sobie na talerz i tyczy się to również wszystkich innych produktów. Nie istnieje w zasadzie żaden produkt, który „tuczy”. Jest to jeden wielki mit.

Słodkie napoje stanowią przyczynę otyłości

Czy wiesz, że większość słodkich napojów, nie tylko tych gazowanych, zawiera dużą ilość cukru i innych składników niekorzystnych dla naszego zdrowia? Często zdarza się nawet, że kaloryczność takiego napoju jest bliska kaloryczności przekąski czy posiłku. Słodkie napoje, po które tak chętnie sięgają dzieci oraz młodzież, mogą przyczyniać się więc do otyłości.

Owoce zawierają dużą ilość niezdrowych cukrów

Z racji tego, że owoce potrafią być naprawdę słodkie, dużo osób niesłusznie porównuje je ze spożywaniem białego cukru. Warto zatem wyraźnie to podkreślić — cukier z owoców to nie to samo co cukier biały! Owoce zawierają bowiem fruktozę, czyli naturalny cukier owocowy, który jest najkorzystniejszy dla naszego zdrowia, oczywiście w umiarkowanej ilości. Poza tym piramida żywieniowa jasno wskazuje na to, iż powinniśmy codziennie spożywać owoce.

Ciemne pieczywo jest zdrowsze od jasnego

Czy ciemne pieczywo jest faktycznie zdrowsze od jasnego? Okazuje się, że tak! Jasne pieczywo uzyskuje się bowiem z oczyszczonej mąki, dlatego też zawiera znacznie więcej węglowodanów i cukrów prostych, jednakże z drugiej strony dostarcza o wiele mniej witamin i składników odżywczych. Pieczywo ciemne wypieka się natomiast z mąki nieoczyszczonej, która stanowi bogate źródło wszystkich naturalnie występujących w zbożach składników. Wybierając jednak pieczywo, zawsze warto sprawdzić jego skład. Zdarza się, że producenci celowo barwią jasne pieczywo i tym samym wprowadzają konsumentów w błąd.

Produkty bez laktozy nie są zdrowsze

Wielu osobom niesłusznie wydaje się, że produkty bez laktozy są zdrowsze od tradycyjnych wyrobów mlecznych. W rzeczywistości są one jedynie pozbawione niniejszego węglowodanu, aby mogły z nich korzystać osoby wykazujące alergię na laktozę. Tego typu produkty nie są zatem w ogóle zdrowsze, a co ciekawe, niektóre z nich zawierają w sobie dodatkowy cukier w celu podniesienia walorów smakowych.

Gluten jest szkodliwy

Wbrew powszechnej opinii gluten wcale nie jest szkodliwy, więc powyższe stwierdzenie to duży mit. Gluten to mieszanina roślinnych białek obecnych w zbożach, jednakże przez jego stosunkowo niedawne odkrycie zaczął pojawiać się w naszej diecie w większej ilości niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, co przyczyniło się do powstawania problemów. W żadnym wypadku nie jest jednak szkodliwy. Wiele osób wciąż śmiało może go spożywać.

Jedzenie przed snem jest niezdrowe

Dietetycy zalecają, aby kolacje zjeść co najmniej 2-3 godziny przed pójściem spać. Dlaczego? Ponieważ działanie metabolizmu osiąga znacznie niższe wartości wieczorem niż w godzinach porannych. Dlatego też jedzenie tuż przed snem może niekorzystnie wpływać na nasz organizm. Poza tym ostatni posiłek powinien być także lekkostrawny i nieco mniej kaloryczny. Zdrowy sen zapewnia także wysokiej jakości materac. Tutaj z pewnością znajdziesz dla siebie idealny produkt: https://sennamaterace.pl/112-materace-180×200. Być może nie masz też pomysłu na lekki, ale sycący posiłek przed snem. Skorzystaj zatem ze wskazówek znajdujących się w tym artykule: https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/258_przepisy-na-zdrowa-kolacje-przed-snem-lekkie-ale-sycace-posilki/.

Zdrowe odżywianie jest drogie

Wielu z nas rezygnuje z diety, tłumacząc się, że zdrowe odżywianie jest drogie, a my nie posiadamy na nie takich funduszy. To absolutny mit! Zdrowa dieta wcale nie wymaga wymyślnych produktów, których cena, kolokwialnie mówiąc, powala z nóg. Zrównoważony jadłospis może zawierać proste i tanie składniki dostępne w każdym markecie. Nie trzeba sięgać po drogą oliwę czy orzechy brazylijskie. Wystarczą pestki słonecznika i olej rzepakowy, który jest doskonałym źródłem niezbędnych kwasów.

Dieta nie zawsze jest tym, czym nam się wydaje. Dlatego też warto zapoznać się z faktami i mitami na jej temat, aby przekonać się, że zdrowe odżywianie może być naprawdę przyjemne i skuteczne!