Osoby mające alergię często nie zdają sobie sprawy, że zima niekoniecznie musi być okresem ulgi. Wynika to z faktu, iż nie tylko pyłki są zaliczane do alergenów, ale także inne czynniki, które tak naprawdę mogą być obecne w naszym środowisku przez cały rok. Zatem co warto zrobić przy zaobserwowaniu pierwszych objawów alergii w czasie zimy? Najlepiej zastanowić się nad potencjalną przyczyną oraz od razu zacząć radzić sobie z uciążliwymi objawami. 

Czym jest alergia? 

Alergia to obecnie schorzenie, które zaliczane jest do chorób cywilizacyjnych. Zmaga się z nią coraz więcej osób, jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, na czym tak naprawdę polega? Otóż jest to nadmierna, nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na występujące w środowisku, obce dla naszego organizmu substancje. Określa się je jako alergeny i w normalnych warunkach powinny być ignorowane. Do najbardziej charakterystycznych objawów alergii zaliczyć można:

  • katar,
  • uczucie zatkanego nosa,
  • świąd,
  • napady kichania,
  • łzawienie i pieczenie oczu,
  • świąd,
  • opuchlizna.

Oczywiście objawy alergii w dużej mierze zależną od stężenia alergenu. A z czym możemy mieć do czynienia w czasie mrozów?

Jakie są przyczyny zimowych alergii?

Wydawać by się mogło, że zima to pora wprost idealna dla alergików – nie ma owadów, a ilość pyłków drzew i innych roślin znacząco spada. Niestety, często zapominamy o innych substancjach uczulających, które towarzyszą nam przez cały rok, w tym w czasie trwania zimy. Mamy tutaj do czynienia z silnie zanieczyszczonym powietrzem, do czego przyczynia się sezon grzewczy, a także trzema innymi kwestiami. Jakimi?

Roztocze kurzu domowego

Roztocze kurzu domowego to mikroskopijne stawonogi, a tak dokładniej pajęczaki, które są spokrewnione z pająkami i kleszczami. Bytują w kurzu, który osadza się w naszym domu. Przyczyniają się do całorocznych alergii, jednak najsilniejsze objawy występują właśnie w okresie jesienno- zimowym. Wszystko z uwagi na fakt, iż o wiele częściej przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach, które dodatkowo są rzadko wietrzone. Najczęściej mamy tutaj do czynienia z takimi objawami jak kichanie, katar czy świąd.

Alergia a mrozy - jak sobie radzić z uciążliwymi objawami?Zwierzęta domowe 

Nikogo chyba nie zdziwi fakt, że kolejną przyczyną całorocznych objawów alergii mogą być zwierzęta domowe. Przyczynia się do tego złuszczający się naskórek w sierści naszych pupili oraz białko zawarte w ślinie lub moczu. Na czynniki te narażeni jesteśmy niemalże wszędzie – w miejscach pracy przyjaznych dla zwierząt, restauracjach, szkołach czy urzędach, czyli tam, gdzie przebywa lub przebywał właściciel zwierzęcia. Co więcej, wielu z nas ma zwierzęta w dom. Do najczęstszych objawów zalicza się kichanie, zapalenie spojówek czy pokrzywka.

Pleśń

Pleśń to potoczna nazwa na występujące w naszym środowisku grzyby strzępkowe. Używa się jej do określania grzybni, która powstawała na produktach spożywczych, jednak nie tylko. Często występuje ona w pomieszczeniach czy na otwartej przestrzeni. Lubią wilgotne i ciepłe miejsca, w których mogą się błyskawicznie rozwijać. Co więcej, wiele z nich nie jest widocznych gołym okiem, co zdecydowanie utrudnia ich zwalczanie. W domu pojawiają się najczęściej w kuchni i łazience, a powiązane jest to najczęściej z nieprawidłowym systemem wentylacji, wadliwą klimatyzacją czy niewłaściwą izolacją. Reakcja alergiczna wynika ze znajdujących się w powietrzu zarodników pleśni, które przyczyniają się do świądu, kichania czy duszności.

Jak radzić sobie z uciążliwymi alergiami zimą? 

Aby móc ograniczyć objawy alergii zimą, warto przede wszystkim zadbać o odpowiednią farmakoterapię. Jednak nie zaszkodzi nam wdrożenie w życie kilku ważnych kwestii, które pozwolą w znaczący sposób zmniejszyć liczbę alergenów w domu. Zatem, na co powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę?

Po pierwsze – wilgotność i temperatura powietrza

Dbanie o wysokiej jakości powietrze to podstawa – zwłaszcza zimą. Aby móc zmniejszyć ilość m.in. roztoczy, to warto utrzymywać wilgotność na poziomie 50%, a temperaturę w okolicach 20 stopni Celsjusza.

Po drugie – pranie i sprzątanie 

Na pozbycie się wszelkiego rodzaju alergenów w czasie zimy nie ma lepszego sposobu niż częste sprzątanie, dokładne uszczelnienie okien czy pranie akcesoriów sypialnianych. Aby móc pozbyć się roztoczy, zaleca się temperaturę 60 stopni Celsjusza. Innym, ale równie dobrym rozwiązaniem jest poduszka i kołdra antyalergiczna.

Po trzecie – zwierzęta

W dzisiejszych czasach wielu z nas decyduje się na zwierzęta w domu. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku alergii na nie, należy przede wszystkim ograniczyć kontakt oraz nie wpuszczać ich do sypialni.

Objawy alergii nie zależą od pory roku i nawet w mroźne dni mogą nam doskwierać. Wszystko z uwagi na fakt, iż wiele alergenów jest obecnych w powietrzu, najczęściej w naszym własnym domu. Warto zatem wiedzieć, że oprócz stosowania leków antyalergicznych, istnieją inne, wspomagające metody walczenia z uciążliwymi objawami.

Przeczytaj także: