Problemy ze snem to coraz powszechniejszy problem, który wpływa na jakość życia i zdrowia. Często zdarza się, że zamiast wypocząć w nocy, człowiek spędza godziny kręcąc się w łóżku i zastanawiając się, dlaczego nie może zasnąć. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby uniknąć tych problemów i cieszyć się zdrowym i spokojnym snem. W tym artykule przedstawimy kilka sprawdzonych metod, jakie można zastosować, by poprawić jakość snu i uniknąć problemów z zasypianiem. Dowiecie się, jakie czynniki wpływają na sen, jakich błędów warto unikać przed snem oraz jakie są najlepsze sposoby na relaksację i uspokojenie się przed snem.

Niech wieczór będzie momentem odpoczynku

Cały dzień spędzasz na najwyższych obrotach, biegając z miejsca na miejsce i zajmując się tysiącami spraw? Prowadząc taki tryb życia trudno jest wprowadzić się w czas na spokojny odpoczynek. Jeśli nie zwolnisz na co najmniej kilkadziesiąt minut przed snem, jest duża szansa, że przeleżysz w łóżku kilka bezsennych godzin, wpatrując się w sufit. Stanie się tak, ponieważ organizm nie funkcjonuje jak maszyna i potrzebuje łagodnych przejść między kolejnymi etapami dnia. By po intensywnym dniu cieszyć się spokojnym wypoczynkiem, musisz zapewnić sobie chwilę na odprężenie i zostawienie wyzwań codzienności za drzwiami sypialni.

Problemy ze snem. Jak ich uniknąćJakie czynności mogą Cię ukoić i sprawić, że Twój sen będzie lepszy? Spróbuj zacząć od leniwego prysznica w strumieniach ciepłej wody. Może kojąco podziała na Ciebie lektura ulubionego gatunku literackiego, wyciszająca sesja jogi czy gotowanie posiłków na kolejny dzień? Dobrym pomysłem będzie też przesłuchanie ulubionej płyty czy ułożenie puzzli. Cokolwiek to jest, postaraj się skupić na danej chwili podczas wykonywania tej czynności i odrzucić myślenie o wyzwaniach kolejnego dnia. Wyloguj się też z internetu i odłóż telefon z dala od siebie, pozwalając, by stresujące wiadomości i trudne informacje ze świata nie miały do Ciebie dostępu tego wieczoru. Zobaczysz, że dzięki tym prostym zmianom Twój wieczorny wypoczynek ulegnie znaczącej poprawie.

Dbaj o ruch na świeżym powietrzu

Dobrym rozwiązaniem dla Wszystkich, którzy chcą uniknąć problemów ze snem, jest wprowadzenie do swojego życia odrobiny ruchu na świeżym powietrzu. Zanim zaprotestujesz i powiesz, że nie masz czasu na kolejną aktywność, zobacz jakie to proste. Nie musisz od razu trenować do maratonu czy wybierać się na całodzienne kajaki, by aktywnie spędzić czas na zewnątrz. Następnym razem zrezygnuj z wyjazdu na zakupy autem i wybierz się do lokalnego warzywniaka żwawym spacerem. Odbieraj dzieci ze szkoły na rowerze i daj się wyciągnąć psu na dłuższy spacer po osiedlu, o którym od tak dawna marzy. Takie drobne aktywności pozwolą Ci odpowiednio się dotlenić i wystawić na działanie promieni słonecznych, które są jednym z czynników regulujących sen. Codzienna doza aktywności fizycznej na świeżym powietrzu poprawi nie tylko jakość Twojego snu, ale także zdrowie i samopoczucie.

Zadbaj o odpowiednie wyposażenie sypialni

Często zapominamy o tym, jak ogromny wpływ na jakość naszego wypoczynku może mieć odpowiednio dobrane wyposażenie sypialni. To nie tylko sterta rzeczy, którymi otulamy się każdego wieczora. To przedmioty dbające o anatomiczną pozycję naszego kręgosłupa, zdrową termoregulację czy higienę wypoczynku. Warto więc dobrać je do swoich indywidualnych potrzeb i zobaczyć, jak zmienia się komfort naszego wypoczynku. Zmiany w sypialni zacznij od postawy, czyli zdrowego materaca. Powinien zapewniać Ci przyjemną elastyczność punktową, jednocześnie stabilizując kręgosłup w bezpiecznej pozycji. Dodaj do niego ergonomiczną poduszkę oraz kołdrę, która jest dopasowana do Twoich potrzeb cieplnych. Całość oblecz w pościel uszytą z naturalnych materiałów, które przepuszczają powietrze. Gotowe! Odmieniona przestrzeń wypoczynkowa czeka, byś mógł spokojnie się w niej przespać.

Odetnij dopływ hałasu i światła

Może przeszkodami, które leżą na Twojej drodze do komfortowego wypoczynku, są nieodpowiednie warunki panujące w sypialni? Może okazać się, że choć na co dzień tego nie dostrzegasz, to jest tam zbyt jasno lub zbyt głośno. Rozwiązaniem będzie zastąpienie zwykłych żaluzji specjalnymi roletami z warstwą zaciemniającą, a także dodanie do sypialni ciemnych zasłon. Z problemem głośnej ulicy pod oknami możesz poradzić sobie dzięki uszczelkom do okien tłumiącym dźwięk, a także przez wygłuszenie pomieszczenia grubym dywanem leżącym na podłodze. Na jakość Twojego wypoczynku wpływ ma także temperatura panująca w sypialni. Zadbaj, by oscylowała ona w granicach 18-20 stopni Celsjusza i nie przechylała się w żadną ze stron. Możesz zrobić to dzięki klimatyzacji lub bardziej naturalnym sposobem – wietrząc sypialnię przez kilkanaście minut przed pójściem spać, a tym samym wpuszczając do środka świeże, chłodniejsze powietrze zza okna.

Jeśli to potrzebne, zastosuj suplementy

Czasem naturalne sposoby i zmiana wieczornych nawyków nie wystarczają, by naprawić rutynę snu. Z pomocą przychodzą wtedy suplementy diety, wspomagające zasypianie i dbające o odpowiednią głębokość snu. Jeśli chcesz wspomóc się suplementami, wypróbuj melatoninę. To sztucznie pozyskiwany środek, który działa jak naturalnie wydzielany przez organizm hormon snu. Melatonina pozwoli Ci się wyciszyć i uspokoić, ułatwiając zaśnięcie. Dla jakości snu korzystne może być także suplementowanie magnezu, czyli pierwiastka odpowiedzialnego m.in. za unikanie skurczy czy działanie układu nerwowego. Zapewnienie go sobie w diecie może poprawić głębokość naszego snu i pomóc nam uniknąć niepotrzebnych nocnych przebudzeń.

Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie mocy natury dla lepszego zasypiania. Wypróbuj ziołowe leki czy napary uspokajające, które pomogą Ci się odprężyć i sprawią, że komfortowy sen będzie jedynie kwestią kilkunastu minut. Przygodę z ziołowymi herbatami możesz zacząć od naparu z waleriany czy lawendy, które są jednymi z najmocniej działających naturalnych środków. Jeśli preferujesz sięgnięcie po coś, co znajdziesz w każdym lokalnym sklepie, wybierz rumianek lub melisę. Pamiętaj o tym, by ziołową herbatę wypić co najmniej kilkadziesiąt minut przed snem. Dzięki temu nie będzie groziło Ci nocne przebudzenie związane z wizytą w toalecie.