Nawet w najbardziej zgodnych rodzinach mogą pojawić się konflikty. Powstają one na skutek nieporozumień lub nagromadzenia negatywnych emocji. Ich występowanie jest czymś zupełnie normalnym. Warto jednak wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić, a także, jakie podjąć kroki, aby uniknąć ich w przyszłości.

Konflikt – na czym polega?

Nie ma wątpliwości, że zależy nam na tym, aby między nami a innymi członkami naszej rodziny panowały dobre relacje. Mimo tego i tak może dojść do pojawienia się kłótni lub gorącej dyskusji. Konfliktem nazywamy sytuację, w której co najmniej dwie osoby przedstawiają sprzeczne poglądy, przez co dochodzi do zderzenia odmiennych punktów widzenia. Dotyczy to też przypadku, w którym jednostki wykazują zupełnie odmienne potrzeby. Konflikt ma na celu omówienie problemu, wyciągnięcie wniosków i rozwiązanie go. Zdarza się jednak, że osoby pozwalają ponieść się negatywnym emocjom, takim jak złość czy rozdrażnienie. Wówczas konflikt przeradza się w kłótnię i najczęściej nie kończy się pozytywnie.

Czego dotyczą konflikty w rodzinie?

Konflikt w rodzinie - jak sobie z nim poradzić?Konflikty stają się jeszcze dotkliwsze, jeśli dotyczą członków rodziny. Nieumiejętnie prowadzone mogą doprowadzić do pogorszenia się wzajemnych relacji. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak je rozwiązywać i łagodzić. Warto też zdawać sobie sprawę, jakie czynniki mogą generować nieprzyjemne wymiany zdań. Nierzadko kłótnie wynikają z różnic zdań między rodzicami i dziećmi. Zdarza się, że dzieci proszą o coś, na co ich opiekunowie nie chcą się zgodzić, co budzi frustrację i zdenerwowanie. W przypadku nastolatków często pojawiają się różnice światopoglądowe, które mogą uwidaczniać się przy codziennych rozmowach i stawać się przyczyną dyskusji. Powodem do konfliktu może być też nieposłuszeństwo dzieci lub złamanie wcześniej ustalonych zasad. Kłótnie mogą również występować pomiędzy rodzicami. W tym przypadku źródłem mogą być nie tylko odmienne spojrzenie na świat, ale i pieniądze, zobowiązania czy sprawy związane z zarządzaniem domu, czy wychowaniem dzieci.

Kiedy kłótnia wybucha pomiędzy rodzicami, może być to bardzo ciężkie doświadczenie dla najmłodszych członków rodziny. Rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że to, w jaki sposób odnoszą się do siebie wzajemnie, może zostać wykorzystane przez dzieci. Dlatego należy zwracać uwagę na to, aby nie dać ponieść się emocjom i nie być złym przykładem dla najmłodszych. Dziecko może bardzo dotkliwie przeżywać konflikt rodziców – nierzadko jest to przyczyna silnego stresu i niepokoju, która może nawet przyczynić się do pojawienia się objaw somatycznych u malucha, takich jak ból brzucha czy trudności z zaśnięciem.

Poczekaj, aż emocje opadną

Nie można ukryć, że konflikty w rodzinie to coś, co może skutecznie podnieść nasze ciśnienie. Należy jednak pamiętać o tym, że rozpoczynanie dyskusji w silnych emocjach nigdy nie jest dobrym pomysłem. Poczekajmy, aż emocje opadną i dopiero wtedy zacznijmy rozmowę. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych nieporozumień i zwiększymy szansę na wypracowanie rozwiązania. Podczas prowadzenia dyskusji kierujmy się empatią i zrozumieniem. Stwórzmy bezpieczną, otwartą przestrzeń, w której każdy z domowników będzie mógł się swobodnie wypowiedzieć.

Wysłuchaj wszystkie strony

W przypadku konfliktów w rodzinie trzeba koniecznie pamiętać o tym, że zdanie każdej ze stron ma równe znaczenie. Nie jest tak, że poglądy rodziców są ważniejsze od dzieci. Każdy z domowników musi mieć pewność, że jego opinia została wysłuchana i uszanowana. Jako rodzice musimy szczególnie zwrócić uwagę na to, aby w pełni wysłuchać tego, co nasze pociechy mają do powiedzenia. W ten sposób nie tylko lepiej zrozumiemy ich podejście, ale też zwiększymy ich zaufanie – będą bowiem wiedzieć, że mogą zwrócić się do nas z każdą sprawą. Dzięki temu też o wiele łatwiej będzie nam wypracować kompromis, który zadowoli wszystkich.

Wyciągnij wnioski

Kiedy już dochodzi do konfliktu, postarajmy się wyciągnąć z niego coś dobrego. Możemy to zrobić, analizując sytuację i zauważając czynniki, które do niej doprowadziły lub elementy, nad którymi wciąż musimy współpracować. Warto podsumować odbytą dyskusję i odszukać w niej wskazówki odnośnie tego, jak postępować w przyszłości. Jedną z rzeczy, o której warto pamiętać, prowadząc poważną rozmowę z dziećmi lub innymi członkami rodziny, jest to, aby nie generalizować. Oznacza to, aby nie używać zwrotów typu „ty zawsze…”. Jest to błąd komunikacyjny, który prowadzi do spotęgowania konfliktu. Konieczne będzie również powstrzymanie się od wydawania osądów. Zrezygnujmy też z ostrej krytyki, zwłaszcza wtedy, gdy druga strona nie miała nawet szansy do wypowiedzenia się. Dobrze mieć ponadto na uwadze to, aby nie przyjmować defensywnej postawy. Polega ona na wykazywaniu się pogardą względem swojego odbiorcy. Sprawi jedynie, że nasz rozmówca poczuje się dotknięty.

W unikaniu konfliktów pomoże dbanie o pozytywną atmosferę panującą w całym domu. Postarajmy się ułożyć grafik tak, aby spędzać dużo wspólnego czasu ze swoimi dziećmi i innymi członkami rodziny. Nie bójmy się podejmować nawet tych tematów, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się trudne. Bądźmy otwarci i nie budujmy murów wokół siebie. Warto upewnić się też, że każdy z domowników ma własne miejsce, w którym może się odprężyć i zrelaksować. Posiadanie osobistej, bezpiecznej przestrzeni ma kluczowe znaczenie. Najczęściej jest to sypialnia. Aby sprawić, by była ona przytulniejsza i bardziej komfortowa, zainwestujmy w dobrze dopasowany materac. Jeśli chcemy mieć pewność, że wybierzemy odpowiedni model, zapoznajmy się ze wskazówkami na blogu, a do tego samodzielnie udajmy się do sklepu stacjonarnego Włocławek, gdzie na własne oczy będziemy mogli przyjrzeć się produktom.

Nie można ukryć, że konflikty w rodzinie to nic przyjemnego, jednak czasem są niezbędne, żeby oczyścić atmosfery i wyjaśnić różne nieporozumienia. Jako rodzice powinniśmy wiedzieć, jak poprowadzić dyskusję, by doprowadziła do rozwiązania, a nie pogłębienia konfliktu.

Przeczytaj także: Jak często powinno się wymieniać materac?