Stres czy lęk to coś, co zna każdy z nas. Przynajmniej raz w życiu doświadczyliśmy sytuacji, która była dla nas niekomfortowa i stresująca. Są osoby, którym te negatywne emocje towarzyszą cały czas, niezależnie od tego, co aktualnie robią. W tym wypadku mamy do czynienia z nerwicą. Czy istnieje szansa na to, aby w tym stanie móc się zrelaksować i odprężyć? Sprawdź sam!

Czym jest nerwica?

Nerwica to termin, z którym na pewno kiedyś się spotkaliśmy. Nierzadko jest używany, aby określić kogoś zdenerwowanego, zestresowanego. Powinniśmy wiedzieć, że to zdecydowanie poważniejsza sprawa. Nerwica to przede wszystkim zaburzenie lękowe, które generuje w chorym silne uczucie niepokoju, pojawiające się nawet w czasie codziennych, prostych czynności. Przyczyna lęku najczęściej nie jest znana, występuje jednak niezwykle intensywnie. Nierzadko się zdarza, że osoba sama dobrze wie, że jej obawy nie mają żadnego potwierdzenia w rzeczywistości, jednak i tak nie potrafią się ich wyzbyć. Oprócz tego towarzyszą im inne nieprzyjemne objawy, które źle wpływają na ich samopoczucie. Z nerwicą zmagają się głównie osoby dorosłe, w różnym wieku. Dolegliwość ta wymaga profesjonalnego leczenia. Nie należy jej bagatelizować, ponieważ może wywołać przykre konsekwencje związane nie tylko z naszym umysłem, ale i ciałem.

Jakie są objawy nerwicy?

Jak zasnąć, kiedy zmagasz się z nerwicą?Działania nerwicy nie da się przeoczyć. Oddziałuje na nas całych, a jej efekt jest niezwykle negatywny. Powoduje, że codzienne funkcjonowanie staje się prawdziwym wyzwaniem. Czynności, z którymi do tej pory nie mieliśmy problemu, nagle mogą okazać się niewykonalne. Nawet coś, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, jak na przykład chodzenie do pracy, może wywołać w nas lęk. Nerwica jest o tyle niebezpieczna, że oprócz niepokoju wywołuje też inne nieprzyjemne objawy. Na jej skutek możemy na przykład doświadczyć zaburzeń pamięci. Nierzadko pojawiają się też problemy ze snem. Trudno jest nam się odprężyć, ponieważ nie potrafimy poradzić sobie z lękiem i ze zmartwieniami. W naszej głowie cały czas toczy się walka myśli, a my nawet na moment nie jesteśmy w stanie jej zatrzymać. Jest to szczególnie szkodliwe, jako że niedobór snu odbija się na naszym zdrowiu niezwykle negatywnie. Doświadczymy między innymi pogorszenia samopoczucia oraz odporności czy spadku koncentracji. Przyczyną tej sytuacji mogą być koszmary, które często towarzyszą osobom z nerwicą. Warto mieć na uwadze to, że nerwica może też wywołać zmiany w naszym ciele. Nasze ogólne samopoczucie stanie się o wiele gorsze, ale oprócz tego możemy poczuć inne objawy. Zdarza się, że w pierwszej chwili osoby nie kojarzą ich występowania z nerwicą. Udają się do różnych lekarzy, jednak ich stan się nie poprawia. Wynika to z tego, że źródło ich problemów ma podłoże psychiczne, a nie fizyczne. Jeśli zatem odczuwamy różnego rodzaju nieprzyjemności, a oprócz tego nie opuszcza nas lęk i niepokój, udajmy się do odpowiedniego specjalisty. Przy nerwicy możemy zmagać się również z bólem głowy, mdłościami, nadmiernym poceniem się czy nadciśnieniem.

Przyczyny nerwicy

Nie można ukryć, że coraz więcej osób cierpi na nerwicę. Czy wiemy, co dokładnie wywołuje ten stan? Okazuje się, że kluczową rolę odgrywają traumatyczne, nieprzyjemne przeżycia. Nie bez znaczenia są również wcześniejsze urazy psychiczne. Wpływ mogą mieć też czynniki genetyczne czy środowiskowe. Nerwica może pojawić się też u osób, które narażony są na duży stres. Jeśli dodatkowo się przemęczają i nie dbają o odpowiedni wypoczynek, ryzyko jest niezwykle wysokie.

Jak leczyć nerwicę?

Nerwica to nic przyjemnego, jednak istnieją sposoby, dzięki którym możemy sobie z nią poradzić. Dostępne są różne formy leczenia, które prężnie się rozwijają. Mamy do wyboru przede wszystkim metody psychoterapeutyczne, jak na przykład terapia behawioralna czy farmakologię, za pomocą której możemy zmniejszyć negatywne objawy. Niezależnie od tego, jaki typ leczenia wybierzemy, powinniśmy wykonywać go pod okiem lekarza, który będzie monitorował nasz stan.

Jak się zrelaksować, gdy mamy nerwicę?

Dla osoby, która zmaga się z nerwicą, zrelaksowanie się to coś naprawdę trudnego. Może ona nawet w spokojnej, komfortowej pozycji odczuwać niepokój czy stres. Mimo tego, wciąż warto próbować. Nawet jeśli nasz relaks nie da nam sto procent wypoczynku, nadal starajmy się, aby dać naszemu organizmowi szansę na regenerację. Poprawi to nasze samopoczucie. Aby mieć pewność, że nawet w przypadku nerwicy będziemy mogli choć trochę się odprężyć, powinniśmy zainwestować w dopasowany materac, który odpowie na nasze potrzeby. Powierzchnia danych modeli posiada takie właściwości, które powodują, że ciało instynktownie się odpręża, a z mięśni znika napięcie. Świetne materace znajdziemy na stronie https://sleepinghouse.pl/. Oprócz tego możemy zainwestować w poduszkę, która będzie miała podobne działanie – model https://hilding.pl/produkt/poduszki/antistress-carbon/ sprawia, że poziom odczuwanego przez nas stresu się zmniejsza, a my możemy w końcu odetchnąć. Warto sprawdzić również olejki eteryczne. Zapachy, takie jak lawenda czy róża, mają działanie uspokajające. Powodują, że łatwiej jest nam się zrelaksować. Możemy skropić nimi naszą poduszkę lub dodać je do wody podczas kąpieli. W zminimalizowanie niepokoju i lęku pomoże nam odpowiednia wieczorna rutyna. Czynności, jakie wykonujemy przed snem, mają wpływ na jakość naszego wypoczynku. Przed zaśnięciem postawmy więc na relaksację i odpoczynek. Możemy przeprowadzić medytację, która umożliwi nam wyciszenie umysłu. Jeśli jednak bardziej zależy nam na tym, aby zmniejszyć napięcie nagromadzone w mięśniach, wybierzmy praktykę jogi. Inna aktywność fizyczna też pomoże nam zasnąć, jednak jej nie powinniśmy wykonywać tuż przed pójściem spać. Więcej o tym, jakie znaczenie ma ruch i aktywność fizyczna, możemy przeczytać na stronie https://menslife.com.pl/.

Nie można ukryć, że nerwica oddziałuje na naszą codzienność. Wywołuje w nas silny lęk, przez który nawet standardowe czynności mogą stać się dla nas prawdziwym wyzwaniem. Musimy wtedy dodatkowo postarać się o to, aby zadbać o nasz wypoczynek. Dzięki temu nasz organizm będzie mógł się zregenerować, a nasz umysł wyciszyć.

Materiał partnera sleepinghouse.pl

Przeczytaj także: Zdrowy sen – jak go sobie zapewnić?