Zastanawiasz się, czym różnią się od siebie rodzaje materacy dostępnych na rynku? To coś, co trapi każdą osobę, która dopiero rozpoczyna przygodę z odpowiednimi podłożami do spania. Wiele informacji sprawia, że czujemy się przytłoczeni i nie mamy pojęcia, co powinniśmy wybrać do naszej sypialni. Warto jednak dać sobie czas na przyswojenie całej wiedzy, bowiem to dzięki niej mamy możliwość podjęcia słusznej decyzji. Dziś mamy dla Ciebie praktyczne rady, dzięki którym dowiesz się, co różni materac piankowy od lateksowego i który z nich będzie lepszym rozwiązaniem w Twoim mieszkaniu.

Cechy charakterystyczne materaca piankowego

Materace piankowe cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Kiedyś kojarzyły się przede wszystkim z podłożem z pianki poliuretanowej, które cechowały się niską jakością i szybkim zużyciem materiału. Całość powodowała, że dość szybko dochodziło do momentu, w którym konieczna była wymiana produktu na nowy. W dzisiejszych czasach technologia jednak poszła do przodu, pozwalając na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w postaci materacy wysokoelastycznych oraz termoelastycznych. Oba rodzaje stworzone są z pianki i oba stanowią świetne podparcie dla kręgosłupa poprzez wymuszanie prawidłowej pozycji w trakcie snu. Cechują się dużą plastycznością oraz elastycznością, dzięki czemu idealnie dopasowują się do każdego, kto z nich korzysta. Termoelastyczne materace do spania dodatkowo wchodzą w reakcję z temperaturą ciała użytkownika, powodując wrażenie otulania i “zapadania się”. Całość sprawia, że jeszcze lepiej dopasowują się do kształtu sylwetki, dając wsparcie plecom.

Czym wyróżnia się materac lateksowy?

Dla kogo materac piankowy, a dla kogo lateksowy?Innym rodzajem, często mylonym z opisanym powyżej produktem, są materace lateksowe. Wykonane są z naturalnego materiału, jakim jest mleczko kauczukowe. To właśnie dzięki niemu całość ma świetne właściwości prozdrowotne, w tym antybakteryjne oraz antygrzybiczne, które są lubiane między innymi przez osoby borykające się z alergiami. Dodatkowo każdy model wyposażony jest w małe otwory, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza, a tym samym prawidłową jego cyrkulację, mającą wpływ na poprawę krążenia u śpiącego użytkownika. Lateksowe materace do łóżka są dość twarde i jednocześnie odporne na wszelkie odkształcenia, dzięki czemu stają się inwestycją na kilka kolejnych lat. Warto zwracać uwagę na skład produktu przed podjęciem decyzji zakupowej – niektórzy producenci nazywają podłoża lateksowymi, mimo że mleczko kauczukowe występuje w niewielkich ilościach. Trzeba pamiętać, że to właśnie od niego zależy, czy wszystkie wyżej wymienione właściwości zdrowotne zostaną zachowane.

Porównanie materacy lateksowych i piankowych

Oba rodzaje materacy do łóżka, czyli piankowe i lateksowe, cechują się przede wszystkim wygodą użytkowania. Dodatkowo oba wspierają plecy podczas odpoczynku, zapewniając stabilne podparcie dla kręgosłupa, dlatego najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest stopień twardości produktu. Materace termoelastyczne są dość miękkie, podczas gdy lateksowe – nieco twardsze. Warto mieć to na uwadze podczas robienia zamówienia.

Materace piankowe i lateksowe, choć są do siebie dość podobne, to jednak istnieją między nimi pewne różnice. Warto znać ich właściwości, by móc dobrać podłoże idealne do naszej sypialni.