Ból kręgosłupa stał się na tyle powszechnym problemem, że gdy słyszymy, że kogoś boli ta część ciała, nie wzbudza w nas to większego zdziwienia. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w niektórych przypadkach źródło bólu stanowi nie cały kręgosłup, a jego część szyjna. Z czego w takim wypadku to może wynikać? Sprawdź sam!
Za co odpowiada kręgosłup szyjny?
Nie można ukryć, że odcinek szyjny kręgosłupa odgrywa bardzo ważną rolę. Składa się on z siedmiu kręgów, dzięki którym możemy ruszać głową w różne strony. Oprócz tego podtrzymuje naszą głowę i wspiera jej naturalną pozycję. Odpowiada również za ochronę rdzenia kręgowego. Nic dziwnego, że kiedy ta część zaczyna szwankować, nasze ciało poważnie to odczuwa.
Przyczyny bólu kręgosłupa szyjnego
Ból kręgosłupa szyjnego dotyka coraz większej ilości osób. Pamiętajmy jednak o tym, że powody powstania tej dolegliwości mogą się różnić w zależności od danego człowieka. Najbardziej powszechnymi przyczynami są:
- wady postawy,
- choroby zwyrodnieniowe,
- siedzący tryb życia,
- brak aktywności fizycznej,
- urazy bądź kontuzje,
- zła pozycja siedząca,
- częste pochylanie głowy,
- nieodpowiednia pozycja snu,
- choroby, w tym choroby tkanki kostnej lub zakaźne.
Możemy wywnioskować, że w niektórych przypadkach ból kręgosłupa szyjnego powstanie na skutek niezależnych od nas czynników, takich jak choroby czy urazy. Znacznie częściej zdarza się, że dyskomfort pojawia się z powodu złych nawyków czy działań, które sami wprowadziliśmy. Mowa tu o nieprawidłowej pozycji siedzącej, braku aktywności fizycznej czy nadmiernemu pochylaniu głowy, na przykład w celu korzystania z telefonu. Jeśli te rzeczy powtarzają się regularnie, nie powinniśmy się dziwić, że w końcu mogą doprowadzić do negatywnych konsekwencji. Jeśli nie będziemy chcieli wprowadzić zmian, może okazać się, że nasze problemy z kręgosłupem będą się jeszcze bardziej pogłębiać.
Objawy towarzyszące
Warto pamiętać o tym, że dolegliwości kręgosłupa szyjnego często charakteryzują się nie tylko bólem, ale i innymi objawami towarzyszącymi. W tym przypadku musimy przygotować się również na drętwienie i sztywność karku, ból bądź zawroty głowy, napięcie mięśni, w tym mięśni szczęki, szumy w uszach, migrena, mrowienie dłoni bądź osłabienie siły obręczy barkowej. Odczuwalny jest ponadto intensywny ból karku, który może promieniować albo do łopatki, albo do głowy.
Nie ma wątpliwości, że jeśli przez cały czas będziemy odczuwać te objawy, życie stanie się o wiele cięższe. Długotrwały ból spowoduje, że nie będziemy umieli skupić się na niczym innym. Spadnie nasza koncentracja, a także efektywność. Doświadczając silnych zawrotów głowy bądź migreny, będziemy musieli zrezygnować z różnych planów. Nasz komfort życia znacznie spadnie, a pełne zrelaksowanie stanie się wręcz niemożliwe.
Jak pozbyć się bólu?
Zdając sobie sprawę z tego, jak poważną dolegliwością jest ból kręgosłupa szyjnego, z pewnością będziemy chcieli coś z tym zrobić. Niezbędne będzie wprowadzenie zmian do naszego życia – widzimy bowiem, że poprzedni stan wcale nam nie służył. Zanim jednak pomyślimy o tym, jak zapobiec nieprzyjemnym skutkom, będziemy chcieli po prostu zmniejszyć odczuwany przez nas ból. Należy skontaktować się z lekarzem, który pomoże zdiagnozować problem. W pierwszej chwili postawi na farmakoterapię, dzięki której zredukujemy siłę bólu, a do tego zapobiegniemy powstawania się stanów zapalnych. W następnej kolejności może zalecić fizjoterapię. Ta praktyka pomoże nam zniwelować negatywne skutki schorzenia, a do tego pomoże przywrócić nam zdrową równowagę. W fizjoterapii wykorzystywane są różne techniki – fizykoterapia, kinezyterapia czy też terapia manualna. Sami też możemy wpłynąć na nasze samopoczucie. Zadbajmy o to, aby podczas siedzenia zachować dobrą pozycję i nie pochylać nadmiernie głowy do przodu. Sprawdzi się do tego skrócenie czasu, jaki spędzamy na telefonie. Oprócz tego możemy zacząć ćwiczyć – wpierw postawmy na proste, rozciągające ćwiczenia, a następnie możemy przejść do trudniejszych serii, które wprawią nasze ciało w ruch. To bez wątpienia będzie korzystne dla naszego kręgosłupa.
O co warto zadbać?
Rzecz, która okaże się niezbędna w przypadku walki z dolegliwościami kręgosłupa, to materac medyczny. Ofertę takich materacy znajdziesz tutaj: https://sleepinghouse.pl/15-materace-medyczne. Jest to produkt, który został stworzony właśnie po to, aby zredukować problemy z tą częścią ciała i zmniejszyć poziom dyskomfortu. Posiada on ponadto właściwości prozdrowotne, dzięki którym możemy mieć pewność, że wybrana przez nas powierzchnia snu będzie korzystna dla naszego ciała. W materacach medycznych często możemy spotkać się z wypełnieniem piankowym, które gwarantują najwyższy komfort. Dostępne jest wypełnienie pianką termoelastyczną oraz wysokoelastyczną. Pierwsza z nich wyróżnia się nowoczesną technologią, dzięki której materac reaguje na ciepło naszego ciała i pod wpływem temperatury dostosowuje się do naszych naturalnych krzywizn. W ten sposób możemy liczyć na indywidualne podłoże, na którym wspaniale będzie nam się spało. Dzięki temu rozwiązaniu możemy rozluźnić nasze mięśnie, co okaże się istotne w przypadku kręgosłupa szyjnego. Będziemy mogli bowiem w końcu pozbyć się napięcia z tamtej części. Pianka wysokoelastyczna zapewni zaś dużą elastyczność i swobodę ruchów, dzięki czemu nawet wtedy, gdy będziemy zmieniać pozycję, materac da nam zdrowe i komfortowe podparcie.
Sztywnienie karku, dyskomfort i ból głowy to częste dolegliwości, które towarzyszą tym, którzy mają problemy z kręgosłupem szyjnym. Nie należy bagatelizować tej sytuacji, ponieważ może ona doprowadzić do poważnych schorzeń, których odwrócenie może nie być możliwe. Gdy poczujemy ból, postarajmy się rozprawić z nim jak najszybciej, sięgając po sprawdzone sposoby!
Sprawdź: Zadbaj o komfort snu i postaw na materac 140×200! Oto ranking 9 produktów