Wsiadamy do pojazdu – najczęściej samochodu, jednak równie dobrze może to być pociąg czy autobus i zaczynamy się źle czuć? To pierwszy znak występowania dość powszechnego zespołu objawów pojawiających się w trakcie podróży. Określa się je mianem choroby lokomocyjnej. A czym ona dokładnie jest oraz co każdy z nas powinien o niej wiedzieć?

Czym tak naprawdę jest choroba lokomocyjna?

Choroba lokomocyjna, którą określa się także jako choroba komunikacyjna lub kinetoza, stanowi zespół licznych objawów, do których dochodzi w czasie podróży. Podróż oznacza tutaj poruszanie się niemal wszystkimi środkami transportu. Wyróżnia się tutaj nie tylko samochody, ale także autobusy i pociągi. W przypadku samolotów mowa tutaj o chorobie powietrznej, a w przypadku statku – chorobie morskiej. Zazwyczaj choroba ustępuje po zakończeniu podróży lub chwilę po niej, a także nie wiąże się z żadnymi powikłaniami. Niemniej jednak kilkugodzinne podróżowanie może prowadzić do osłabienia organizmu.

Skąd bierze się choroba lokomocyjna i jak sobie z nią radzić?Jakie są przyczyny choroby lokomocyjnej?

Za przyczynę pojawiania się choroby lokomocyjnej jest brak zgodności pomiędzy wzrokiem, subiektywnym postrzeganiem ruchu a sygnałami, które odbierane są przez błędnik. Jest to narząd przedsionkowo-ślimakowy, który znajduje się w uchu środkowym i odpowiada za zmysł równowagi. W przypadku osób zmagających się z chorobą lokomocyjną sygnały, które są rejestrowane przez zmysł wzroku i ciała w czasie podróży przeczą sobie. Najprościej mówiąc – nasz mózg stwierdza, że ciało jest w spoczynku, natomiast wzrok przekazuje wiadomość o ruchu i prędkości. Rozbieżność ta skutkuje podrażnieniem błędnika i pojawianiem się nieprzyjemnych objawów kinetozy. Uważa się zatem, że bezpośrednią przyczyną tego stanu jest chaos informacyjny.

Po czym rozpoznać chorobę lokomocyjną?

W tym przypadku mamy do czynienia z zespołem objawów, które pojawiają się w czasie podróży. Przede wszystkim najbardziej charakterystycznym symptomem jest brak apetytu, ogólne osłabienie połączone ze zmęczeniem. Złe samopoczucie nasila się w czasie trwania podróży, co w późniejszym czasie może doprowadzić do zawrotów głowy, nadpotliwości, ślinotoku czy szumu w uszach. Pojawiają się także nudności i wymioty. Objawy te mogą nasilać się w zależności od charakteru podróżny. Najczęściej tak jest w przypadku niejednostajnego ruchu, który odbywa się w różnych kierunkach.

Na czym polega leczenie choroby lokomocyjnej?

Samo leczenie choroby lokomocyjnej nie jest trudne, gdyż opiera się na zażywaniu odpowiednich preparatów. Mają one za zadanie zniwelować nieprzyjemne dolegliwości. W przypadku suplementów diety zawierają one wyciąg z kłącza imbiru, który jest skutecznym środkiem zwalczającym mdłości i wymioty. W aptekach znajdziemy także dostępne specjalne plastry, które przykleja się na skórę. W przypadku leków na chorobę lokomocyjną stosuje się najczęściej środki przeciwwymiotne, antyalergiczne i uspokajające. Takie właściwości posiada dimenhydrynat w dawce 20 mg lub 50 mg. A jak prawidłowo przyjmować tego typu leki? Zaleca się wzięcie tabletki 30 minut przed podróżą. Dawka zależy od natężenia objawów choroby lokomocyjnej, jednak maksymalnie osoba dorosła może przyjąć 400 mg dimenhydrynatu. Przy stosowaniu leków z tą substancją czynną mogą pojawić się działania niepożądane w postaci senności, zaburzenia koncentracji czy zawrotów głowy.

Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną u dorosłych?

W czasie podróży można stosować kilka zasad. Dzięki nim jesteśmy w stanie uniknąć dyskomfortu w trakcie przemieszczania się różnymi środkami transportu. Uwzględnia się tutaj przede wszystkim:

  • siadanie przodem do kierunku jazdy, co jest niezwykle ważne w pociągu czy autobusie,
  • w środkach komunikacji miejskiej najlepiej zajmować miejsca odległych od osi kół,
  • zrezygnujmy z czytania i korzystania z komputera w czasie jazdy,
  • w samolocie najlepiej wybierać miejsca w fotelach umiejscowionych nad skrzydłem od strony okna,
  • spożywanie lekkostrawnych posiłków oraz zrezygnowanie z napojów gazowanych,
  • skupianie wzroku na stabilnych punktach krajobrazu, takich jak horyzont,
  • wybieranie pozycji półleżącej, robienie przerw czy wietrzenie pojazdu.

Zdrowy sen a choroba lokomocyjna

Nie ma co ukrywać, przed podróżą warto wypocząć i porządnie się wyspać! W ten sposób nasz organizm jest w stanie zregenerować się po całym dniu. Lepsze samopoczucie pomoże nam w zmaganiach z chorobą lokomocyjną. A jak można o to zadbać? Oto najważniejsze elementy, z których składa się komfortowe miejsce do spania!

Materac

Materac https://abcsnu.pl/36-materace-90×200 to podstawowy element każdego łóżka. Poprzez odpowiednie dopasowanie go do użytkownika, gwarantuje zdrowy i spokojny sen.

Poduszka

Poduszka odpowiada za właściwą stabilizację górnych partii ciała w czasie snu. Można jej także użyć jak oparcie na wezgłowie https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Wezglowia.

Kołdra

Kołdra ze sklepu internetowego https://abcsnu.pl/ gwarantuje użytkownikowi komfort termiczny w czasie snu, a także przyjemnie otula nasze ciało.

Coraz więcej osób zmaga się z nieprzyjemnymi objawami choroby lokomocyjnej w czasie jazdy. Dotyczy to nie tylko pasażerów na tylnej kanapie, ale także osób siedzących z przodu. Warto zatem wiedzieć, jak można radzić sobie z tym schorzeniem oraz w jakie leki warto wyposażyć swoją apteczkę.