Powszechnie mówi się, że dłonie oraz włosy są wizytówką każdej osoby. O ręce można zadbać na wiele sposobów: wycinając skórki paznokciowe, obcinając paznokcie do preferowanej długości oraz malując je na ulubiony kolor. Dłonie można również codziennie nawilżać i sprawić, że będą piękne i miękkie. Natomiast co z włosami? Wiele osób w obecnych czasach ma problem z łupieżem czy przetłuszczaniem się skóry głowy. Przez to wygląd włosów jest nieestetyczny, a to może prowadzić do złego samopoczucia i diametralnego obniżenia poczucia własnej wartości. Jak poradzić sobie z przetłuszczającą się skórą głowy? Tego dowiesz się w poniższym artykule, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!

Jakie są objawy przetłuszczającej się skóry głowy?

Istnieje kilka charakterystycznych elementów, które pojawiają się, kiedy Twoja skóra głowy nadmiernie się przetłuszcza. Oto kilka najważniejszych z nich:

 • przetłuszczające się i nieestetycznie błyszczące włosy
 • Twoje włosy bardzo szybko tracą świeżość po umyciu
 • Twoje włosy mają tendencję do sklejania się w tzw. “strąki”
 • Twoje włosy są raczej oklapnięte, płaskie i nie mają objętości
 • jeśli Twoja skóra głowy nadmiernie się przetłuszcza, to możesz mieć również problem z wypadaniem włosów

Z czego wynika nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy?

Oczywiście, powodów przez które, skóra Twojej głowy wydziela dużą ilość sebum, może być wiele, a oto najpopularniejsze z nich:

 • Przetłuszczająca się skóra głowy - jak temu zaradzić?genetyka lub hormony – nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy może mieć podłoże genetyczne i być przekazywane z pokolenia na pokolenie lub być spowodowanym różnymi zmianami hormonalnymi w naszym organizmie, np. dojrzewaniem lub przekwitaniem.
 • choroby tarczycy.
 • nieprawidłowe odżywianie – niedostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości różnych składników mineralnych oraz witamin może prowadzić do pojawienia się nadmiernej produkcji łoju.
 • niektóre choroby układu nerwowego.
 • nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy oraz samych włosów – osoby, które mają tendencję do przetłuszczania się skóry głowy, zazwyczaj źle pielęgnują samą skórę, ale również włosy. Mają one tendencję do częstego mycia włosów oraz stosowania bardzo mocnych produktów, które tylko wysuszają skórę, ale nie poprawiają jej ogólnego stanu.
 • stres, silne emocje – nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że stres oraz silne emocje również mogą wpłynąć na produkcję łoju przez nasze gruczoły znajdujące się na głowie. Dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiedniego balansu.
 • zły stan zdrowia i osłabienie układu odpornościowego.

Jak zaradzić przetłuszczającej się skórze głowy?

Na szczęście, na przestrzeni wielu lat zdobyto odpowiednią wiedzę i teraz już wiemy, jak poradzić sobie z nadmiernie przetłuszczającą się skórą głowy! Poznaj najważniejsze zasady, a będziesz móc się cieszyć pięknymi i świeżymi włosami przez dłuższy czas.

1. Zmiana kosmetyków

Pierwszym i najważniejszym krokiem do osiągnięcia mniej przetłuszczającej się skóry głowy jest analiza wcześniej używanych kosmetyków. Włosy oraz skóra głowy, które mają tendencję do przetłuszczania się, nie lubią się z alkoholami, ponieważ powoduje on duże wysuszenie skóry, a to z kolei sprawia, że gruczoły łojowe produkują więcej sebum. Takie postępowanie sprawia właśnie, że włosy szybko stają się nieświeże. Skóra głowy, która nadmiernie się przetłuszcza, nie lubi dodatkowo protein, olejków oczy silikonów. Jeśli kosmetyki właśnie z tymi składnikami znajdują się w Twojej łazience, to koniecznie się ich pozbądź! Najlepiej będzie, jeśli zamienisz je delikatne produkty nawilżające, które są specjalnie przystosowane do pielęgnacji skóry nadmiernie przetłuszczającej się. Sięgnij po produkty do pielęgnacji skóry głowy, które będą zawierać naturalne składniki, takie jak hydrolat z malin, ekstrakt z sosny, trawy cytrynowej, aloesu, melisy czy mięty. Koniecznie raz w tygodniu użyj oczyszczającego szamponu, który pomoże bardzo dokładnie oczyścić skórę głowy z zanieczyszczeń, które gromadziły się na niej przez siedem dni.

2. Płucz włosy chłodną lub letnią wodą

Do płukania włosów z szamponu czy odżywki używaj chłodnej lub letniej wody, ponieważ zbyt ciepła może niepotrzebnie przesuszać skórę głowy i tym samym pobudzić do pracy gruczoły łojowe.

3. Myj włosy wtedy, kiedy tego potrzebujesz

Istnieje wiele teorii, które mówią, że codzienne mycie głowy sprawia, że sebum wydzielane jest w nadmiernych ilościach. Nie jest to do końca prawda, ponieważ kiedy będziesz używać odpowiednich kosmetyków, to wcale tak nie będzie. Możesz myć włosy codziennie, co dwa dni, a nawet co trzy lub cztery, jeśli uważasz, że to Ci wystarcza.

4. Zdrowe nawyki

Masz tendencję do ciągłego dotykania i poprawiania swojej fryzury? Musisz koniecznie to zniwelować, ponieważ ciągłe przeczesywanie włosów sprawia, że mogą one nadmiernie się przetłuszczać. Ponadto wybieraj szczotki z miękkim włosiem i z naturalnych materiałów, które nie mają ostrych końcówek. Nie czesz włosów zbyt często, ponieważ spowoduje to rozprowadzenie łoju po całej powierzchni włosów!

Pamiętaj również o dobrej jakości śnie, który zapewnić może idealnie dobrany materac, który spełni wszystkie Twoje potrzeby i preferencje. Szczególnie polecamy model materaca Hilding Electro, który jest produktem hybrydowym, co oznacza, że w swoim wnętrzu ma zarówno sprężyny, jak i różne pianki. Takie połączenie sprawia, że jest dość uniwersalny materac, który może świetnie pasować wielu osobom. Więcej o powierzchniach do spania dowiesz się na tej stronie: www.hilding.pl. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nią!