Wielu z nas zastanawia się, jak zwiększyć swoją wydajność w ciągu dnia, pozbyć nieprzyjemnych dolegliwości bólowych mięśni czy po prostu mieć więcej energii. Najlepszym, a zarazem najprostszym rozwiązaniem będzie postawienie na wysokiej jakości produkty do sypialni, takie jak materac i inne akcesoria sypialniane, które są dostępne na współczesnym rynku. Jednak, jak je wybrać oraz jednocześnie przedłużyć ich trwałość i żywotność?

Materac do spania – jak go wybrać?

Niezaprzeczalnie, materac do spania to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego łóżka. Wiele osób zastanawia się, skąd wzięło się to twierdzenie. Jak się okazuje, to właśnie materac, w przeciwieństwie do sofy czy wersalki, jest w stanie zapewnić nam najlepsze warunki do wypoczywania. Wszystko dzięki unikalnej budowie oraz licznym właściwościom. Dzięki temu może on w jak najlepszy sposób dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, tym samym odpowiadając za właściwe wsparcie kręgosłupa oraz sylwetki. W konsekwencji możemy cieszyć się prawidłową regeneracją mięśni, a w wielu przypadkach nawet redukcją dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa. Jednak, aby było to możliwe, to w pierwszej kolejność musimy postawić na odpowiednio dopasowany do nas model. Oznacza to, że warto wziąć pod uwagę osobiste potrzeby i preferencje, a także:

  • wiek użytkownika, gdyż dla osób młodszych i starszych są dedykowane specjalne modele,

  • stopień twardości określany na podstawie wagi i wzrostu użytkownika,

  • stanu zdrowia, w tym alergie i wszelkie schorzenia kręgosłupa.

Materac do spania – jak o niego dać?

Jak przedłużyć użytkowanie materaca i innych akcesoriów sypialnianych?Współcześnie materac do spania jest w stanie służyć nam nawet do 15 lat. Jednak na kwestię tą wpływa wiele czynników, w tym stopień eksploatacji. Są to modele, które są nieodpowiednio dopasowane do użytkownika lub mają nieodpowiednie wsparcie. Za ostatnia kwestie odpowiadają stelaże, których właściwy wybór zapobiega szybkiemu wyeksploatowaniu czy utracie pierwotnych właściwości. Zaleca się, aby nawet wysokiej jakości modele wymienić co około siedem lat ze względów higienicznych. Jednak możemy w znaczący sposób wpłynąć na długość użytkowania podłoża do spania – wystarczy tylko o niego odpowiednio dbać! A w jaki sposób? Każdy z nas z nocy się poci – mniej lub bardziej obficie. Wilgoć ta pochłania materac, jednak później musi ona jakość wydostać się z niego, w przeciwnym razie może doprowadzić do szybkiego rozwoju bakterii roztoczy. Można to zrobić poprzez nie ścielenie łóżka zaraz po wstaniu. Dając materacowi codziennie czas na pobocznie się wilgoci, zwiększamy nie tylko jego żywotność, ale także higieniczność. Inną, ale równie ważną kwestią jest regularne odkurzanie. Pozwala to na usunięcie nie tylko kurzu, ale także nadmiaru martwego naskórka czy nawet sierści zwierząt. Nie zapominajmy również o tym, aby regularnie prać pokrowiec, który można z łatwością ściągnąć dzięki zamkowi. W tej sytuacji należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta, zwłaszcza jeśli chodzi o temperaturę wody, środki chemiczne czy suszenie. Zaleca się, aby czynność tę wykonywać przynajmniej dwa razy w roku.

A co z kołdrą i poduszką?

Materac to nie jedyny element wyposażenia łóżka, gdyż składa się ono dodatkowo z kołdry. Jest to wyjątkowy produkt, którym chyba każdy z nas uwielbia się utulać do snu. Jednak główną funkcją, jaką pełni kołdra, jest zapewnienie nam odpowiedniego komfortu termicznego. Aby było to możliwe, musimy odpowiednio dopasować model do siebie. Obejmuje to takie kwestie jak wybór gramatury, rodzaju wypełnienia czy rozmiaru. Warto zwrócić uwagę również na poduszkę, gdyż bez niej niemożliwe byłoby właściwe wsparcie górnych partii ciała. Oznacza to, że odpowiada za stabilizację głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym. Tutaj również wato postawić na model, który spełnia nasze wymaganie odnośnie do wysokości, stopnia twardości czy rodzaju wypełnienia. Warto również zauważyć, że poduszki są dostępne w wersji dedykowanej do spania na brzuchu, plecach czy boku. A jak o nie zadbać? Podstawową kwestią jest regularne, najlepiej codziennie wietrzenie oraz wytrzepywanie, przez co unikniemy gromadzenia się wilgoci, a także zbrylania wypełnienia. Jednak przynajmniej dwa razy do roku powinny zostać wybrane w zalecanej przez producenta temperaturze. W ten sposób jesteśmy w stanie całkowicie pozbyć się z nich roztoczy czy innych alergenów. Pamiętajmy jednak, że tylko modele piankowe i syntetyczne możemy prać w domowych warunkach, natomiast poduszki piankowe zaleca się zanieść do pralni chemicznej, aby nie uległa zniszczeniu.

Niezbędne akcesoria sypialniane

Na pierwszym miejscu należy wyróżnić tutaj ochraniacze na materac, czyli nakładki higieniczne, które umieszcza się na materacu, pod prześcieradłem. Wyróżniają się one przede wszystkim możliwością ochrony podłoża do spania przed zanieczyszczeniami, zabrudzeniami i wilgocią, np. w postaci przeciekającej pieluchy czy rozlanego napoju. Z uwagi na to, świetnie sprawdzi się zarówno w sypialni dziecięcej, jak i u osób dorosłych! Warto również zaznaczyć, że znacząco zwiększa on przepływ powietrza wewnątrz wypełnienia, przez co wspomaga usuwanie wilgoci z wnętrza materaca. Do innych, ale również niezbędny akcesoriów sypialnianych zalicza się pościel oraz prześcieradła, które chronią jedynie przed zanieczyszczeniem. Aczkolwiek, poprzez wybór modeli wyprodukowanych z antyalergicznych materiałów, takich jak len czy bawełna, jesteśmy w stanie dodatkowo podwyższyć komfort snu.

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do różnego rodzaju produktów do spania, które odznaczają się wysokiej stopniem bezpieczeństwa, antyalergicznością oraz jakością. Jednak wiele sklepów stacjonarnych i internetowych ma w swojej ofercie różnego rodzaju modele, przez co każdy z nas jest w stanie wybrać idealny produkt dla siebie. Musimy jednak pamiętać o tym, aby uwzględnić osobiste potrzeby i preferencje. Tylko wówczas będą one w stanie właściwe pełnić swoją funkcję.

Przeczytaj także: