Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Jedni wolą je spożywać na słodko, stawiając m.in. na kolorowe płatki śniadaniowe, a drudzy wolą słone propozycje, takie jak jajecznica czy kanapki z serem i szynką. Pozostaje natomiast pytanie, które z tych rozwiązań jest dla nas zdrowsze? Oczywiście o ile popularne czekoladowe muszelki zawierają mnóstwo cukru, to tyle owsianki z owocami wydają się być lepszym wyborem. W tym artykule przyjrzymy się zaletom oraz wadom zarówno słodkich, jak i słonych śniadań.
Czy śniadanie na słodko może być zdrowe?
Wiele osób kocha śniadania na słodko, w których główną rolę najczęściej odgrywają owoce, ale znajdziemy tutaj również inne źródła węglowodanów. Przeciwnicy słodkich posiłków stawiają je jednak nierzadko na równi ze słodyczami. Jest to niesłuszne przekonanie, ponieważ słodycz potrawy nie oznacza od razu dużej zawartości białego cukru. Okazuje się, że nawet ten rodzaj śniadania może być “fit”! Co więcej, większość z nas rano potrzebuje dawki węglowodanów, które stawiają na nogi i dodają energii do działania. Nie należy myśleć, iż w każdym z przypadków sięga się po niezdrowe płatki śniadaniowe czy tabliczkę mlecznej czekolady. Najwięcej cukrów pochodzi z owoców (nazywamy je fruktozą), których nie należy porównywać do cukru dostępnego w sklepie, pakowanego w kilogramowe torebki. Dobrze przygotowane słodkie śniadanie może być bogate we wszystkie kluczowe wartości odżywcze – stanowią źródło nie tylko węglowodanów, ale również błonnika, witamin oraz minerałów. Nawet uwielbiane przez nas naleśniki mogą być podane w zdrowy i pyszny sposób.
Ze słodkimi śniadaniami należy uważać
Z drugiej strony ze słodkimi śniadaniami należy uważać. Dlaczego? Ponieważ mimo wszystko niektóre produkty mogą zawierać spore ilości cukru białego oraz innych niezdrowych substancji chemicznych. Nie ma co ukrywać, że wielu z nas chętnie zjada czekoladowe muszelki czy drożdżówkę z budyniem i lukrem – bardzo łatwo tutaj przesadzić, co może skutkować nagłym skokiem poziomu glukozy we krwi, a z kolei obniżyć poziom energii oraz wywołać uczucie zmęczenia. Tak przygotowane posiłki nie dostarczają tego, co potrzebujemy, zapewniają mniejszą sytość i trudno się nimi najeść. Wiele osób po słodkim śniadaniu odczuwa głód szybciej niż po posiłku na słono. Wynika to z faktu, iż cukry proste są trawione szybciej w porównaniu do białka oraz tłuszczy.
W czym przeważają słone śniadania nad słodkimi?
Osoby, które przechodzą na dietę, najczęściej decydują się na śniadania w postaci słonej lub wytrawnej. Trudno ukryć, że są one bezpieczniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli dotychczas mieliśmy problem z podjadaniem słodyczy. Śniadania na słono nie powodują nagłego wzrostu poziomu cukru we krwi, sycą na dłużej, a także zwykle dostarczają więcej cennych składników odżywczych. Są bogate w białko, tłuszcze i nie brakuje im również węglowodanów. Ponadto mają niski indeks glikemiczny, co pozwala uniknąć spadków energetycznych. Podobnie jednak jak w przypadku śniadań na słodko mogą kojarzyć się z “nudnymi”, standardowymi propozycjami, takimi jak jajecznica czy kanapki. Czy tak musi to wyglądać? Oczywiście, że nie, a nawet nie powinno! Warto, aby klasyczna jajecznica była wzbogacona o dodatki w postaci warzyw, wędlin oraz przypraw. Nie tylko przybiera wtedy wyraźniejszego smaku, ale także dostarcza więcej wartości odżywczych. Wiedzmy, że wartościowe śniadanie da nam pozytywnego kopa na resztę dnia. Słone propozycje stanowią też lepsze rozwiązanie dla osób prowadzących aktywny tryb życia lub pracujących intensywnie umysłowo – dostarczają równomiernego oraz stabilnego źródła energii, bez nagłych wzrostów czy spadków poziomu glukozy. Dzięki temu organizm lepiej radzi sobie z dłuższymi przerwami między posiłkami, zapewniając wydajność fizyczną i psychiczną przez większość dnia. Oprócz tego ze słonymi śniadaniami łatwiej eksperymentować. Możemy tutaj znaleźć o wiele więcej pysznych propozycji niż w przypadku słodkich posiłków, które najczęściej ograniczają się do owsianek, jogurtów czy kaszek.
Ewentualne wady słonych i wytrawnych rozwiązań
Jednak nawet słone śniadania nie pozostają bez swoich wad, przez co trudno jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest ogólnie zdrowsze. Przede wszystkim może się nam wydawać, że opcja ta wiąże się z większymi wydatkami na zakupy spożywcze. Jeżeli chcemy się zdrowo odżywiać, najczęściej wybieramy pełnoziarniste chleby, wysokiej jakości ryby (łososie, pstrągi), sery czy awokado. To najpopularniejsze dodatki do wytrawnych propozycji, które, nie ma co ukrywać, nie należą do najtańszych produktów. W tym przypadku łatwo również przesadzić z kalorycznością posiłku. Śniadania bogate w tłuszcz oraz białko owszem są syte, lecz konsumowane nieostrożnie mogą ostatecznie prowadzić do nadwagi. Występuje także możliwość spożycia nadmiaru sodu – sery, wędliny i inne przetworzone produkty śniadaniowe mogą zawierać dużą ilość soli, co negatywnie wpływa na zdrowie serca oraz ciśnienie krwi.
Nieodłącznym elementem ludzkiego zdrowia jest także treściwy sen. Wyposażenie się w odpowiedni materac może poprawić nasze codzienne samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Wiele doskonałych akcesoriów sypialnianych znajdziemy pod tym linkiem: abcsnu.pl/25-akcesoria lub w salonach we Włocławek.
Śniadanie słodkie czy słone? Wybierz to, co lubisz!
Finalnie wybór między słodkim a słonym śniadaniem zależy od naszych preferencji smakowych. Każda z tych propozycji może być zdrowa, jeśli będziemy unikać wysoko przetworzonych produktów sklepowych. Kluczem jest to, aby w posiłku znalazły się zarówno owoce/warzywa, jak i źródła białka, tłuszczy oraz błonnika. Sama owsianka przygotowana na wodzie nie będzie wystarczająca, nawet na diecie niskokalorycznej – warto, aby dodatkowo zawierała owoce, np. banana, maliny czy truskawki, tłuszcze w postaci orzechów oraz źródło białka: jogurt naturalny lub odżywkę białkową. Dopiero tak przygotowane śniadanie będzie zdrowe oraz sycące. Posiłkiem nie powinniśmy się przejadać, gdyż wówczas czujemy się ociężale i nie mamy ochoty wykonywać żadnych zadań. Jeśli do śniadania pijemy kawę z cukrem czy mlekiem, również powinniśmy uwzględnić jej makro elementy w swoim jadłospisie.
Nie jest powiedziane, że jedynie śniadania na słono są zdrowym i akceptowalnym rozwiązaniem na diecie. Wszystko zależy od tego, na jakie produkty stawiamy oraz jakie wartości odżywcze wnoszą do naszego organizmu. Wiedzmy, że popularne płatki śniadaniowe w połączeniu z mlekiem nigdy nie były dobrym wyborem (warto też zachować ostrożność co do produktów nazywanych “musli”, które, choć wydają się fit, posiadają wiele niezdrowych cukrów). W ciągu tygodnia możemy eksperymentować z propozycjami na słodko i słono, nie ograniczając się tylko do jednego rodzaju śniadań. Wybierajmy to, co nam odpowiada oraz smakuje, pamiętając jednak o odpowiedniej wartości odżywczej posiłków.
Przeczytaj także: Co oznaczają sny o myszach?